Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Jedeme do Itálie

Itálie disponuje dlouhým pobřežím s krásnými písečnými plážemi, které přímo vybízejí k letním radovánkám. Tato středomořská země nabízí i mnoho zajímavých míst, památek UNESCO a krásná romantická města opředená historií.

Nejznámější trasy vedou přes Německo nebo Rakousko. Pokud se chystáte na západ Itálie do Toskánska, je nejvýhodnější trasa přes Německo. V opačném případě je rychlejší vydat se přes Rakousko.


Trasa přes Německo
Touto trasou opustíte Česko na hraničním přechodu Rozvadov a vydáte se na Mnichov. Dále budete pokračovat na rakouský Innsbruck. V Německu jsou dálnice bez poplatku, v Rakousku je nutná dálniční známka, která na deset dní stojí 7,90 EUR. Z Innsbrucku se vydáte přes Brennerský průsmyk, kde se platí mýtné ve výši 6,50 EUR, na italské Bolzano. Mýtnému se nevyhnete ani v Itálii, zde se vybírá při každém výjezdu z dálnice.
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu hrozí pokuta ve výši minimálně 500 EUR. Pro řidiče do 21 let se alkohol v krvi netoleruje. Na dálnici je rychlost neomezená, doporučená je 130 km/h, mimo obec 100 km/h a v obci 50 km/h.


Trasa přes Rakousko
Do Rakouska se vydáte hraničním přechodem Mikulov a dále po dálnici na Vídeň, bude zde třeba opět zakoupit rakouskou dálniční známku. Z Vídně pojedete na Gratz a poté směrem na Benátky. Další poplatky při průjezdu Rakouskem již platit nebudete.
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu pokuta minimálně 215 EUR. Na dálnici je povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h, mimo 100 km/h. Za překročení povolené rychlosti je pokuta až 150 EUR.

Při příjezdu do Itálie je cesta po dálnicích zpoplatněna mýtným. Dálnice jsou značeny zelenými tabulemi jako u nás. Není na nich však uveden směr jízdy, cedule vás nasměrují až po vjezdu na dálnici mýtnou bránou, kde je značení perfektní. Provoz na italských dálnicích je hustší než u nás, alespoň tedy na severu. Některé úseky dálnic jsou šestiproudé, v každém směru tři pruhy. Jezdí se v prostředním pruhu, mějte na paměti, že se auta předjíždí zleva i zprava. Dopravní předpisy jsou ve většině evropských zemí stejné jako u nás. Nezapomínejme na povinnost svítit světly i za dne nebo zabezpečení dětí v automobilu pomocí dětských sedaček a používání bezpečnostních pásů. Děti do 12 let musí sedět na zadním sedadle. Není tolerováno telefonování bez použití hands free.
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, jízda pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokutována částkou od 280 EUR. Na dálnici se třemi pruhy se smí jet až 150 km/h, se dvěma pruhy 130 km/h (řidiči vlastnící řidičské oprávnění méně než 3 roky 110 km/h). Při dešti a snížené viditelnosti je rychlost snížena na 110 km/h. Na rychlostních silnicích je maximální povolená rychlost 110 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h. Za překročení rychlosti hrozí pokuta od 150 EUR.


Před odjezdem na dovolenou do Itálie byste neměli zapomenout na kontrolu povinné výbavy vozidla, do které patří: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva, náhradní žárovky do světel a další. Doporučenou, ne však povinnou výbavou, je např. tažné lano, hasicí přístroj, pracovní rukavice, bateriová svítilna, měřič tlaku vzduchu či startovací kabely. Důležitá je také kontrola všech dokladů.
Samozřejmostí jsou validní doklady: řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o povinném ručení vozidla (tzv. zelená karta). V případě, že na dovolenou jedete autem, u kterého nejste uveden jako majitel, je třeba nechat si vystavit plnou moc k vycestování do zahraničí. U služebního či firemního vozu musí být plná moc navíc notářsky ověřená. Do Itálie lze cestovat jak s platným cestovním pasem, tak i občanským průkazem. Není nutné turistické vízum, pokud se nezdržíte déle než tři měsíce. Bez vlastního cestovního dokladu je umožněno cestovat pouze nezletilým občanům ČR, kteří jsou zapsaní v cestovním pase rodiče. Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. září 2006 může společně s ním cestovat do svých 15 let. Dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 pouze do svých 10 let. Doporučujeme s sebou vzít i kopii rodného listu dítěte .V případě, že rodiče cestují do Itálie na občanský průkaz, doporučuje se dítě ve věku do 15 let vybavit vlastním cestovním dokladem (cestovním pasem).


Kompletní servisní kontrolu Vám zajistí v autoservisech a pneuservisech BestDrive. Budete mít tak jistotu, že Vás nepotkají žádné technické komplikace. Zkontrolují a provedou servis podvozku vozu, brzd, tlumičů, výfuku, pneumatik včetně jejich případné výměny a geometrie. Samozřejmostí je také kontrola a servis klimatizace, výměna oleje nebo seřízení osvětlení.


Best Drive, 1.7.2011

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar