Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Jedeme do Francie

Francie je krásnou zemí, kde můžeme navštívit jak Alpy tyčící se na východě země zaručující báječné lyžování, tak i slunný jih omývaný Středozemním mořem. Tato země skvělého vína a výborných sýrů je opředena historií, kterou potkáte na každém kroku.

Cesta z Čech není nijak náročná, jede se stále po dálnicích. Pokud se chystáte do severnější části Francie nebo do Paříže, nejvýhodnější trasa vede přes Německo. Naopak cesta na jih Francie je nejrychlejší přes Německo a dále přes Švýcarsko a Itálii. O Francii se traduje, že patří mezi velice drahé země. Slušné ubytování ovšem nabízí síť hotelů Formule 1 a Etap. Další možnou variantou jsou autokempy. Francouzské patří k nejlépe vybaveným a jsou dobře značeny.


Trasa přes Německo
Vydáte se směrem na Rozvadov, kde překročíte hranice České republiky, dále pokračujte po dálnici A6 směrem na Norinberk, u Mannheimu vjeďte na dálnici A5 směrem na Basel a za Freiburgen vjedete do Francie, kde pokračujete po dálnici A36. V Německu jsou dálnice bez poplatků, ve Francii se platí mýtné.


Trasa přes Německo, Švýcarsko a Itálii
Do Německa se vydáte opět hraničním přechodem Rozvadov a dále po dálnici A93 na Mnichov. Odtud po dálnici A96 směrem na Bregenz, po dálnici A13 směrem na Vaduz. Pokračujte dál na jih na Miláno a Janov a podél pobřeží na San Remo a do Francie.


Poplatky
Ve Švýcarsku si budete muset koupit dálniční známku na celý rok za 40 CHF, tedy kolem 800 Kč, na kratší období neprodávají. Mýtné budete platit v Itálii a ve Francii. Dálnice ve Francii platí za jedny z nejkvalitnějších v Evropě, téměř všechny jsou zpoplatněny. Před vjezdem na dálnici uvidíte nápis „péage“ (mýtnice), při vjezdu si vyzvednete u turniketu lístek a mýtné se platí až při výjezdu z dálnice. Provoz není nijak hustý, výjimky tvoří pouze úseky u velkých měst a v letním období dálnice vedoucí k turisticky oblíbenému Středozemnímu moři.


Dopravní předpisy
Nezapomínejme tedy na povinnost svítit světly i za dne nebo zabezpečení dětí v automobilu pomocí dětských sedaček a používání bezpečnostních pásů. Děti do 12 let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány. Také není tolerováno telefonování bez použití hands free. Přísně zakázány jsou antiradary, při jejichž odhalení hrozí pokuta ve výši 1 500 EUR, a také možná sankce zabavení automobilu.


Německo versus alkohol za volantem
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení hrozí pokuta minimálně 500 EUR. Pro řidiče do 21 let se alkohol v krvi netoleruje. Na dálnici je rychlost neomezená, doporučená je 130 km/h, mimo obec 100 km/h a v obci 50 km/h.


Švýcarsko versus alkohol
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení limitu pokuta minimálně 135 EUR. Na dálnici je maximální povolená rychlost 120 km/h, v obcích 50 km/h, mimo obce 80 km/h a na rychlostních silnicích 100 km/h.


Itálie versus alkohol
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, jízda pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokutována částkou od 280 EUR. Na dálnici se třemi pruhy se smí jet rychlostí až 150 km/h, se dvěma pruhy 130 km/h (řidiči vlastnící řidičské oprávnění méně než 3 roky 110 km/h). Při dešti a snížené viditelnosti je rychlost snížena na 110 km/h. Na rychlostních silnicích je maximální povolená rychlost 110 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Za překročení rychlosti hrozí pokuta od 150 EUR.


Francie versus alkohol
Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile, po překročení hrozí pokuty od 135 EUR. V obci se smí jet rychlostí 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Pro řidiče vlastnící řidičské oprávnění méně jak 2 roky je maximální rychlost mimo obec 80 km/h a na dálnici 110 km/h. Totéž platí pro všechny řidiče za deště. Za překročení rychlosti hrozí pokuta od 90 EUR.


Před odjezdem na dovolenou do Francie byste neměli zapomenout zkontrolovat povinnou výbavu vozidla, do které patří: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník, rezerva, náhradní žárovky do světel a další. Doporučenou, ne však povinnou výbavou osobního automobilu je například: tažné lano, hasicí přístroj, pracovní rukavice, bateriová svítilna, měřič tlaku vzduchu či startovací kabely. Důležitá je také kontrola všech dokladů, včetně zelené karty.Pokud si chcete dovolenou maximálně užít a nenarazit po cestě na žádné technické komplikace, zapomenout byste neměli ani na důkladný servis vozidla. Kompletní servis automobilu Vám zajistí v autoservisech a pneuservisech BestDrive.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar