Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Hořice v Podkrkonoší otevírají všechna svá muzea

Město Hořice se může pochlubit několika budovami muzeí a galerií. Ty všechny již očekávají své návštěvníky. Mimo výstav v interiéru lze prozkoumat Hořice a okolí i během procházek ve venkovních galeriích a na naučných stezkách.

Hlavní budova hořického Městského muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad připravila novou výstavu s názvem Za drahými kameny do pravěku. Nádherné polodrahokamy jsou v muzeu již k vidění a budou až do 29. srpna. Návštěvníci mohou zhlédnout průřez všemi obdobími pravěku od doby starého paleolitu, kdy člověk začal používat štípané kamenné nástroje, až po mladší dobu železnou, která je na výstavě zastoupena kamennými šperky keltských žen. Na tuto výstavu pak naváže od září výstava malíře Vladimíra Houdka s názvem ECHO.


Na výstavě bude představena kolekce nových pláten, které dosud nebyly prezentovány veřejnosti. Vladimír Houdek v roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu a v roce 2012 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.


Galerie plastik

V Galerii plastik se mohou návštěvníci malebného města v Podkrkonoší těšit na výstavu Jakuba Janovského s názvem Hodinu na houpačce. Většina děl vznikla za poslední rok pandemie. Janovský se retrospektivně vrací do prostředí dětských her na sídlišti, kde vyrůstal. Postavy jsou ale záměrně odosobněné, bez individuálních rysů, čímž autor vybízí diváka k sebeidentifikaci. Výstava je k vidění do 13. června. Hned po ní se v galerii představí obrazy hořického rodáka Petra Maixnera - Zapomenutý portrétista doby Mánesů. A od září do října zde pak proběhne výstava Pavla Doskočila - Autorská instalace.


300 zatáček

Na milovníky rychlých kol čeká v Hořicích oblíbená výstava motocyklů v Museu Czech Road Racing, která se otevře 4. června. Letošní expozice se nese v duchu motta „60 let na jednom okruhu" a připomíná výročí konání prvního poválečného ročníku závodu 300 zatáček. K tomuto výročí uvidí návštěvníci řadu neznámých fotografií, závodní motocykly z této doby, bude se promítat i dokumentární film z tohoto závodu,“ uvádí Michaela Bělinová z Městského informačního centra. Tradiční bude expozice zachycující vývoj hořických závodů, v Síni legend budou ke stávajícím expozicím jezdců (Staša, Havrda, Vitvar, Holán, Mrázek, Pearson a další) přibudou motocykly, poháry a věnce dalších jezdců našich i zahraničních, kteří se výrazně prosadili na hořickém okruhu. Ve všech výstavních prostorách budou vystaveny zajímavé závodní motocykly, kombinézy a přilby jezdců, a také další zajímavé exponáty,“ dodává Michaela Bělinová.
Výstavní sezóna Muzea Czech Road Racing bude zahájena v pátek 4. června a skončí v neděli 12. září. V měsících červen a září bude otevřeno od pátku do neděle v čase 10,00 - 17,00 hodin, v červenci a srpnu přibude ještě čtvrtek se stejnou otevírací dobou. Zachováno je i vstupné ve výši 50 Kč pro dospělé návštěvníky, děti a senioři zaplatí 30 Kč.

Hořické muzeum Czech Road Racing vydalo také novou knihu, která zachycuje novodobou historii silničních motocyklových závodů. Autoři Jaroslav Kotrbáček a Ladislav Kočí se v knížce "300 zatáček Gustava Havla a Česká Tourist Trophy 2010-2020" snažili zachytit důležité okamžiky obou hořických závodů v průběhu posledního desetiletí.


Okolí Hořic

Aktivity na návštěvníky Hořic čekají i ve venkovních expozicích a blízkém okolí Hořic. A to například na naučné Trubičkové stezce, která je umístěná v klidném prostředí Smetanových sadů. Tato stezka děti seznámí s historií a výrobou proslulých hořických trubiček. Je určena především školním a předškolním dětem, ale také všem, kteří se chtějí dozvědět více o této tradiční sladké pochoutce.

Chlumíčkova stezka zase dovede krásnou lesní krajinou až na přírodní koupaliště Dachova, kde si mohou návštěvníci Hořic odpočinout a načerpat nové síly. Čekají na ně nejrůznější prolézačky a hlavolamy.

Za shlédnutí stojí v Hořicích také pravděpodobně jediný maják bez moře v podobě pískovcové Masarykovy věže samostatnosti, z níž se otvírá nádherný výhled po okolí. Určitě pak stojí za shlédnutí i ojedinělá přírodní galerie moderního sochařství, v podobě dvou sochařských parků ve stráních vrchu sv. Gotharda a při cestě k lomu Sv.Josefa. Ty prezentující díla Mistrů svého řemesla z celého světa.

Také celé město je vyzdobeno množstvím pískovcových soch a pomníků, jejichž vznik je spjatý se zdejší slavnou sochařsko-kamenickou školou. Tato díla dala městu přídomek Hořice – město kamenné krásy. Nově muzeum také připravilo vycházkový okruh do nedaleké Svatogothardské Lhotky.
PR 24.5.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar