Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Historická radiotechnika v lomnickém muzeu

V neděli 4. června se od 10 hodin uskuteční zahájení výstavy nazvané „Historická rádia“ ze sbírek Jana Drahoňovského st., pořádané k významnému jubileu - 100. výročí pravidelného rozhlasového vysílání v Čechách.

Místní sběratel již po několikáté prezentuje veřejnosti část své rozsáhlé celoživotní kolekce rádií, radiostanic, telefonů, gramofonů, magnetofonů a vojenské radiotechniky, jejíž záchraně a renovaci věnoval velké úsilí a značnou část svého volného času. Většinu výstavní kolekce budou tentokrát zastupovat výrobky naší firmy Tesla. Zcela poprvé bude k vidění Edisonův fonograf – předchůdce gramofonu

.
Československý rozhlas začal vysílat 18. května 1923 a my můžeme být právem hrdi na skutečnost, že se tak stalo hned za Angličany (1922), kteří drží evropský primát. Další zajímavostí je stejné datum jak dne českého rozhlasu, tak i Mezinárodního dne muzeí, kterým je v obou případech 18. květen.
Výstavu historické radiotechniky, která měla nezastupitelnou roli při komentování jednak stěžejních dějinných událostí našeho národa, tak i použití v každodenním životě, můžete navštívit až do 30. července.


Přijďte si prohlédnout unikátní technické exponáty nostalgicky dokumentující nelehké začátky a zároveň jeden z významných stupínků vědeckotechnické revoluce, která šla mílovými kroky dopředu.
V letošním roce se nejedná o jedinou výstavu technického charakteru. Další bude následovat na podzim v termínu 1. 10. – 19. 11. 2023 s názvem „Historické televizory z muzejních sbírek“. Některé z exponátů pamatují začátky vysílání u nás před sedmdesáti lety.


PR 31.5.2023

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar