Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Helfenburk - pohádkový hrad, který musíte vidět

Podhůří Šumavy skrývá v sobě nejednu zajímavost a historickou památku. Dnes vás chceme pozvat na jednu úžasnou zříceninu, kterou najdete kousek od Hoštic, proslavených trilogií Slunce, seno…Jedná se o hrad Helfenburk, jednu z největších zřícenin u nás. Pozor, ale nezaměňovat s Helfenburkem u Úštěku.

Najděte si na mapě obce Koječín a Bavorov a zhruba v polovině cesty po silnici 142 narazíte v ostré zatáčce na parkoviště Pod Helfenburkem. Po asfaltové silničce vás čeká zhruba půldruhé kilometru dlouhá cesta, lemovaná ohromnými mraveništi, k hradu. Už na fotografiích nás zřícena zaujala, ale nakonec překonala naše očekávání. Tak upravený areál o rozloze asi 1,3 hektarů, o který se stará manžel paní kastelánky Evy Seberové se hned tak nevidí. Všude čisto, tráva vysekaná i na tom nejstrmějším místě, uklizeno. Ještě něco nás zaujalo. A to tabulky s vyčerpávajícími informacemi prakticky na každém paláci, věži, hradbě, bráně atd.



Hrad se nachází na území obce Krajníčko na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 metrů. Hrad založili v polovině čtrnáctého století bratři z Rožmberka, kterým, až na malé výjimky, patřil do roku 1475, poté se vrátili v roce 1503. Stavbu hradu bratrům Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi povolil v Pise dne 21.května 1355 král Karel IV. za služby, kterému prokázaly při korunovační cestě do Říma. Respektive při potlačení povstání v Pise. S výstavbou začali prakticky ihned a již v roce 1357 byl na hradě jmenován první půlkrabí Jaroslav Měřička z Vítějovic. Hrad mnohokrát měnil majitele, po vymření Eggenbergů roku 1717 připadl včetně přilehlého panství Schwarzenberkům. Ti jej vlastnili do roku 1922, než byl zestátněn.



V době vniku patřil Helfenburk mezi prestižní hrady s dvěma paláci, během doby byl rozšiřován o dvě hradní věže, při čemž jedna slouží dnes jako vyhlídka. . Odtud je výhled, jaký uvidíte málo kde. Na jednu stranu Šumava, na druhou Brdy. Věže spojuje obloukovitě vedená hradba, která uzavírá třetí nádvoří. Na severní straně jsou zbytky lichoběžníkového druhého nádvoří. Dnes je hrad čtyřdílný, když první nádvoří vzniklo až během pozdně gotické přestavby Václava Vlčka z Čenova.



Hrad Helfenburk rozhodně stojí za návštěvu, otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Můžete se tady i občerstvit a přenést se do daleké minulosti. Můžete přijet i na koni, pro které je zřízené odpočinkové místo „Koňská zastávka“. My se sem určitě vrátíme. Málokterá zřícenina nás oslovila tolik, jako právě Helfenburk.




JL 21.6.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar