Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Dřevěné pohyblivé peklo na Housce - určitě navštivte

Zní to skoro jako pohádka. Jednoho listopadového večera, když se Tomáš Štěpán a Jan Kopecký vraceli z hradu Houska, si položili otázku. Kolik je vlastně v Čechách betlémů. Na metr čtverečný neskutečně hodně. A kolik je u nás dřevěných pekel? Žádné. V tu chvíli jim bylo jasné, jak budou trávit zimní večery.

Stačilo ještě zavolat kastelánovi Miroslavu Konopáskovi a myšlenka dřevěného mechanického pekla byla hotová. Od majitelů hradu MUDr. Blanky Horové a Ing. Jaromíra Šimonka dostali „požehnání“ a výsledek jejich usilovné práce můžete od letošní sezony vidět v bývalé „kočárovně“ sami.
Práce na projektu byly dokončeny zhruba za půl roku. Na jednotlivých scénách pracovali tři lidé – otec myšlenky Tomáš Štěpán, tvůrce myšlenky řezbář a loutkář Jan Kopecký a přizvaný grafik a loutkář Ing. Vladimír Veselý.

PEKLEM je ručně vyřezávané lipové pohyblivé peklo, volně inspirované Božskou komedií od Dante Alighieri, konkrétně její první částí peklo. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška dávají dostatek prostoru pro jedenáct pohyblivých obrazů, tzv.limbusů, pekelných trestů za pozemské hříchy.

V současné době peklo tvoří na sto šedesát figurek, z nichž více než třetina je pohyblivých a návštěvníci je spatří v devíti kruzích. První kruh – Limbus – předpeklí je rovněž bez trestu – zde se nacházejí lidé nepokřtění. Dante zde potkává Homéra, Platóna, Mojžíše a Aristotela. Tito velikáni zde skončili pouze z důvodu nemožnosti poznat Boha. Skutečné peklo začíná až za soudcem Mínosem. Zde je hierarchie našich činů a hříchů.

Druhý kruh – smilníci, Třetí – obžerství, Čtvrtý – lakomci, Pátý – hněv a zlost, Šestý – kacíři, Sedmý – násilníci a sebevrazi, Osmý – rozsáhlá oblast hříchů – podvodníci, svůdci žen, pochlebovači, pokrytci a zloději

Devátý – zde se objevuje studna, jejíž dno tvoří zamrzlé jezero. Zamrzlý Lucifer drtí ve svých třech tlamách duše Jidáše, Bruta a Cassia, zrádců, politiků a těch, kteří se prohřešili proti dobrodincům. Jak příznačné pro naši dobu!

Pro tento projekt nebyly použity žádné finanční prostředky z domácích či evropských fondů, a proto bylo nutné sáhnout na naše vlastní úspory a konta několika přátel.

Vyřezávané mechanické peklo na Housce je pro návštěvníky otevřené ve stejnou dobu jako hrad a rozhodně stojí za návštěvu.


J.Lasík 19.6.2020

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2021 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar