Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Drahé kameny v muzeu v Lomnici nad Popelkou

Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu muzea v Lomnici nad Popelkou pravidelně vyhrazeny přehlídce sběratelských úspěchů místních kamenářů a jejich hostů. Je neuvěřitelné, že tato tradice vznikla již před více jak dvěma desítkami let.

Letošní ročník se specializuje především na acháty, a je rozdělen do dvou částí, na lokality české - Podkrkonoší a Krušné hory, a na lokality z celého světa, např. Austrálie, Afriky a zemí Jižní a Severní Ameriky. Jako každoročně budou k vidění zcela nové nálezy, doposud nevystavované. Speciálně se můžete těšit na mimořádnou kolekci sbírkových kamenů nalezišť z Krušných hor pana Luboše Koťátka, která představuje ojedinělé ukázky dnes již těžko dostupných achátů.

Vedle kurátora akce pana Ladislava Krotila předvedou ukázky ze svých sbírek pánové Jiří Boudný z Vyskře, z Lomnice pánové RNDr. Luboš Hromádko, Vladimír Kmínek a Robert Krotil, dále Luboš Koťátko z Jablonce nad Nisou, Antonín Šanovec z Vrchlabí, rodina Holubova ze Dvora Králové nad Labem, Miroslav Zeman z Jičína a prezentují se i sbírky partnerského Muzea Českého ráje Turnov.

Podobně jako v jiných letech kamenářskou výstavu zpestří tematické obrazy tentokrát lomnického rodáka a výtvarníka Lubora Mádra, kterého návštěvníci mohou znát coby bývalého zaměstnance našeho muzea v letech 1977 – 1984, ale také z jeho samostatné výstavy v roce 1983.

Lubor Mádr je umělecký klenotník, vystudoval SUPŠ v Turnově (1974) a Grafickou školu a Hollarově náměstí (1977). V Lomnici nad Popelkou vyučoval i výtvarnou výchovu na zdejší Lidové škole umění a na Lesnickém odborném učilišti. Poté přešel vyučovat mladé zlatníky do pražské Soluny, kde později pracoval jako hlavní návrhář. Protože je práce s drahými kameny a brilianty velmi náročná na přesnost a precizní zpracování, odreagování od této nelehké činnosti hledá v umělecké tvorbě – malování. Nechává se inspirovat hudbou, přírodou a občas právě i drahými kameny. Věnuje se také portrétům. Nejde však jen o portréty, jde o zachycení pohybu, okamžiku i nálady.
Na lomnické výstavě uvidíte kontrast mezi jednoduchými, čistými a někdy až strohými liniemi šperků a uvolněných, dynamických tahů na plátně. Autor sám výstavu považuje spíše za výstavu obrazů než šperků. Ty jsou prezentovány pouze na fotografiích.

Slavnostní vernisáž se uskutečnila v neděli 30. června. Úvodního slova se zhostila paní Andrea Zikmundová, v rámci kulturního programu zahrála a zazpívala Maruška Špačková, písničkářka z Českého ráje.


Pro zájemce bude v rámci výstavy připraven doplňkový prodej, a to jak sbírkových kamenů a šperků, tak i odborné kamenářské literatury, pohledů atd.

Výstavu si můžete prohlédnout do 1. 9. 2019.


soua 2.7.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar