Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Do Solvayových lomů naposledy o víkendu

Pěkné podzimní počasí stále láká k podnikání výletů do přírody, a to nejrůznějšími dopravními prostředky. Dnes vám chceme dát jeden tip na výlet do Českého krasu, respektive do skanzenu Solvayovy lomy.

Romantickou krajinu mezi Karlštejnem, Srbskem, Koněprusy, Svatým Janem pod Skalou navštívil již asi každý z nás. Ale Solvayovy lomy leží tak trochu stranou turistických tras a nevede k nim ani silnice.


Do skanzenu můžete vyrazit buď z Bubovic, Loděnic nebo Svatého Jana pod Skalou. Ze všech těchto míst vás sem zavedou značky s hornickými kladívky. Uvedená místa jsou dobře přístupná z Prahy buď autobusy nebo vlakem do Srbska či Karlštejna. Takže ideální tip na celodenní výlet. Zvláště pěkná trasa vede z Bubovic přes skanzen do Sv. Jana pod Skalou a odtud už jen po rovině do Srbska.


Parta mladých lidí Společnosti Barbora začala v roce 1993 budovat ojedinělý přírodní důlní skanzen s ukázkou úzkorozchodné železnice, která je největší atrakcí, zvláště pro děti, stejně jako prohlídka štoly. Dnes trvá jízda dobrých dvacet minut s krásnými vyhlídkami na přírodu Českého krasu. Ve výstavbě je další trať směrem k Bubovicím. Jestli máte chuť udělat něco pro dobrou věc, potom přijďte přiložit ruku k dílu. Budete vítáni.


Nahlédněme trochu do historie. Koncem první světové války zakoupil Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu pozemky mezi Sv. Janem a Bubovicemi, aby zde dobýval čistý vápenec používaný k výrobě čpavkové sody podle tzv. Solvayova procesu. V červnu 1918 začala těžba v několika malých lomech, odkud se materiál odvážel úzkorozchodnou dráhou ke stanici lanové dráhy vedoucí na překladiště v Loděnicích. V dalších letech byl otevřen mj. mohutný tříetážový lom, proražena více než 200 metrů dlouhá Průtahová štola, železniční síť se prodloužila na 5 km. Vrchol těžby v lomech známých také jako „Na Stydkých vodách" nebo Paraple představovalo období druhé světové války. V roce 1964 byla těžba definitivně zastavena a lom včetně železnice a budov chátral.


Teprve několik nadšenců dostalo nápad oživit bývalé Solvayovy lomy jako důlní průmyslový skanzen. Ve volném čase tady odpracovali tisíce hodin bez nároku na odměnu, opravovali stroje, sháněli lokomotivy a koleje. Jejich průmyslová železnice, po níž se můžete nechat svézt v několika upravených důlních vagonech, je vlastně jediná v republice. Atrakcí je také prohlídka důlní štoly.


Ukončení sezóny proběhne v sobotu 26.října. Pravidelné jízdy vlaků lomové dráhy od 10.30 h. Vlaky odjíždí z nástupiště u muzea v závislosti množství návštěvníků, minimálně však každých 30 minut. Poslední jízda v 17.00 hodin. V neděli 27.10. a pondělí 28.10. bude ještě v provozu vlak, prohlídky muzea a podzemí již probíhat nebudou.


Tradiční jízdy se uskuteční takéna Štědrý den a na svátek svatého Silvestra. Ať bude počasí jakékoliv, ve strojovně u kamen bude vždy dobře. Přijďte na klidnou procházku, popovídat si, popít svařák a dát si cukroví.


Nová sezona začne opět v dubnu včetně několika akcí. Sledujte www.solvayovylomy.cz

JL
17.10.2019

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar