Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Chaloupky a stavení v lomnickém muzeu

První akcí, která oficiálně zahájila letošní muzejní sezonu v Lomnici nad Popelkou, je tematicky zaměřená národopisná výstava nesoucí název „Chaloupky pod horama“. Zde představuje své rekonstrukce historických regionálních staveb lidové architektury severovýchodních Čech pan Josef Licehamer z Pilínkova u Liberce.

Modely v měřítku 1:72 jednotlivých staveb – statky, mlýny či roubenky – jsou propracované do nejmenších detailů, kdy výsledná podoba je často nerozpoznatelná od svého originálu, a jde tak přímo o mistrovská, s precizností a neskutečnou trpělivostí vytvořená díla, nad kterými autor strávil spoustu času. Na každém modelu pracoval přibližně 300 hodin, dle jeho náročnosti.Výrobě samotné však nejprve předcházelo podrobné studium originálů, buď v jejich reálné podobě venku v přírodě (pokud se zachovaly do dnešních časů), nebo z historických fotografií, obrazů či jiných dochovaných tištěných materiálů. Tvůrce před realizací spolupracoval a stále ještě spolupracuje i s Národním památkovým ústavem v Liberci, odkud získává podrobnější podklady.


Většina z vystavených jednatřiceti modelů chaloupek je v mnoha případech jediným a posledním dokladem krásy a starobylosti daných lidových staveb, neboť ve své reálné podobě dávno nestojí. Buď již zanikly, nebo byly necitlivě přestavěny a svoji původní tvář tak navždycky ztratily. To byl také jeden z důvodů, proč se před lety, v důchodu, pan Licehamer pustil do této bohulibé činnosti. Zajímavostí je, že některé z modelů v sobě nesou i kousek artefaktu z daného objektu, např. kámen, dřevěnou výbavu či odloupnuté zdivo.


Lomnická prezentace vystavených modelů, doplněná ještě o textové, obrazové a mapové podklady, též třírozměrné předměty a artefakty z muzejních sbírek, je cenným poselstvím minulosti, ale potencionálním návštěvníkům současně slibuje zcela mimořádný, nevšední estetický zážitek. Na své si na ní rozhodně přijdou jak znalci z řad odborníků na lidovou architekturu, historii a národopis, tak i laičtí milovníci a obdivovatelé schopnosti a šikovnosti lidských rukou. Inspirující a poučná je pak též i pro generaci nejmladší, přičemž chaloupky doslova jako z pohádky, doplněné o řadu souvisejících detailů ze života českého venkova, určitě zaujmou i dítka opravdu maličká. Nechybí zde kupříkladu hromádka dříví, zemědělské náčiní, studny, lidé při práci nebo třeba hospodářská zvířata.


Vystavený „miniskanzen“ si můžete přijít prohlédnout až do 26. dubna. Přehlídka jeho výtvorů by si v budoucnu zcela jistě a plným právem zasloužil vlastní stálou expozici. Proto přijďte, alespoň na krátký čas, potěšit svoji duši a zároveň obdivovat smysl pro zachycení krásy, jednotlivých detailů, ale zejména lidský um.Uvidíte chaloupky a stavení např. ze Soběslavic, Hradčan, Padařovic, Padouchova, Špindlerova Mlýna – sv.Petra, Železného Brodu, Jeřmanic, Lažan, Bratrouchova, Rovenska atd.Andrea Zikmundová 13.2.2023PS.my jsme už výstavu navštívili a byli jsme nadšeni. Vřele doporučujeme. V druhém patře muzea uvidíte například modely hradů a zámků Českého ráje.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar