Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Betlémy v muzeu Lomnice nad Popelkou

Z nenápadné výstavy betlému v Muzeu v Lomnici nad Popelkou, která se poprvé uskutečnila před sedmnácti roky, se mezitím stala tradice. A ani letos tomu není jinak.

Premiéru má několik exponátů, které ještě nebyly vystaveny. Dominantním kusem je výrobek řezbářky paní Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách. Netradiční polychromovaný betlém má věrnou podobu a tvar nedávno zrekonstruované lomnické kapličky na Podměstí za viaduktem, skládající se ze Svaté rodiny, oslíka s volkem v interiéru, a na střeše sedícími třemi andělíčky, vyřezanými v nezaměnitelném až pohádkovém autorčině rukopisu. Zmíněný betlém bude poté trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici betlémů k potěše současníků i budoucích generací.

Z dalších řezbářů a jejich prací, ať už dnes již nežijících nebo dodnes tvořících, jmenujme alespoň pány Maška, Metelku, Hrabu, Hlaváče, Cejnara, Šíra, Mühla, Patočku, Buchara, Dlouhého, Mikule, Stránského, Farského, Kocmana, Tittla, paní Divišovou, Dubskou, manželé Kalouskovi atd. Betlémy zmíněných autorů jsou různé kvality, provedení, materiálů a stáří. Po delším čase je vystaven nejstarší trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794 a polychromovaný betlém heřmanického řezbáře pana Františka Mühla nazvaný „Betlém národů“, zhotovený pro Světovou výstavu betlémů v Hradci Králové v roce 2003.

Nechybí ani betlémky z perníku Zdeňky Munzarové z Třebihoště, z kukuřičného šustí, z glazované keramiky z ateliéru Mirky Holánkové, z taveného taženého skla Hany Divišové, z paličkované krajky Blanky Křižkové z Lázní Bělohrad a další.

Pořadatelé připravili také koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně nově opravených kusů. Jednat se bude o nově zrestaurované skříně a truhly, obdivovat lze také exponát vyrobený v roce 1735, nejstarší dochovaný datovaný kus v Čechách na sever od Prahy.

Část vánoční výstavy nazvaná „Křehká krása“ je věnována ukázkám historických i novějších vánočních ozdob na stromky, které neodmyslitelně patří k jednomu z významných znaků českých vánoc.


Jako předvánoční dárek a zároveň poděkování příznivcům je připraveno v pořadí již třetí „Zpívání mezi betlémy“ v podání písničkářky z Českého ráje paní Marušky Špačkové, které se uskuteční ve středu 12. prosince od 17 hodin. Výstava bude zakončena tradičním „Tříkrálovým koncertem“ jičínského souboru Fidle v neděli 6. ledna 2018 od 17 hodin.
Tak přijďte pobejt a zastavit se v předvánočním shonu a užít si romantiku vánoc.


Pokud dorazíte v neděli 9.prosince, potom můžete využít i jízdy parním vlakem na trati Nová Paka – Lomnice nad Popelkou a zpět. Informace najdete na:
http://www.kislomnice.cz/assets/File.ashx?id_org=200190&id_dokumenty=3420PR
6.12.2018

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar