Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Betlémy v lomnickém muzeu po patnácté

Podobně jako v minulých letech budou moci ve vánočním čase návštěvníci muzea v Lomnici nad Popelkou zhlédnout další ročník výstavy betlémů, ať už z muzejních zdrojů, tak i vypůjčených od soukromých osob. Tradiční výstava začíná v sobotu 3. prosince, kdy budou probíhat i Mikulášské slavnosti.

Specialitou letošního ročníku bude rozsáhlý prodej různého vánočního zboží od pohlednic, vánočních dekorací, novodobých betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek a vánočních sucharů. Tato nabídka se může stát vhodným typem na vaše vánoční dárky pro své blízké. Svoji premiéru bude mít i zcela nový papírový vystřihovací betlém autorů akad. mal. Jiřího Škopka a jeho dcery Markéty, který si zájemci mohou zakoupit a sami sestavit.

Výstava bude zpřístupněna v předvečer druhého adventu, v sobotu 3. prosince od 9 hodin v rámci očekávaného příjezdu Mikuláše na lomnické Husovo náměstí. Tento den, opět jako vloni, a to především pro dětské návštěvníky, bude připravena možnost zdobení perníčků včetně zakoupení čerstvých zákusků. Zpřístupněna bude samozřejmě i stylově zařízená muzejní kavárna, kde se návštěvníci mohou občerstvit, případně zahřát u medoviny či jiného teplého nápoje.

Ve stálé expozici nebo v depozitáři muzea se nacházejí betlémy různého stáří a provedení – např. mechanické, skříňkové, závěsné, statické či kostelní. Součástí bohaté etnografické sbírky je kolekce čtyř desítek dochovaných místních historických betlémů dokumentující betlémářskou tradici regionu na rozhraní Podkrkonoší a Českého ráje.

Nejstarší dochovaný betlém z Lomnicka je dílo neznámého tvůrce, jenž je součástí barokního oltáře cechu ševcovského z roku 1794. Skládá se ze tří, řezbou bohatě zdobených prosklených skříněk. V největší prostřední leží na peřince dvanácti centimetrová postava Ježíška z vosku a v pozadí na skále se tyčí město. Zachovalo se i několik figurek oveček.

Do kategorie starších betlémů se řadí i dílo Antonína Maška z roku 1859 – skříňkový betlém v barokním pojetí s barevnými kulisami připomínajícími až pohádkovou krajinu. Krajinu tentokrát reálnou, a to Jičínska (se zříceninami hradů Kumburk a Bradlec, kopcem Zebín a horou Tábor), tvoří pozadí dalšího betlému neznámého autora.
K raritám bezesporu patří i skříňkový betlém učitele Josefa Hlaváče z Košova, z roku 1919, jehož krajina je celá vytvořena z minerálů a drahých kamenů ze zdejších lokalit. Doktor Vladimír Vaclík, bývalý prezident Spolku českých betlémářů, jej považoval za nejstarší dochovaný takto vytvořený betlém v bývalém Československu.

Největší pozornost návštěvníků však přitahují dva velké mechanické betlémy. A to tzv. Dlouhého betlém, který je prvním exponátem muzea, jenž návštěvník při vstupu spatří. Jedná se o rozměrnou práci betlémáře Josefa Dlouhého ze Stružince, čp. 64. Své největší, částečně mechanické dílo (2,5 x 1,5 m) opatřené zvonkohrou s deseti vánočními koledami tvořil dlouhých jedenáct roků, konkrétně mezi lety 1907 – 1918.

Modely některých dodnes stojících reálných budov, ať už z Čech nebo z celého světa, pan Dlouhý vyráběl podle pohlednic. Většinu budov opatřil stručnými, ručně psanými popiskami s názvem, datací, svým jménem i adresou, které jsou vlepeny do vnitřní části. Někde nechybí ani razítko na spodní části. Jako první vytvořil symbol Českého ráje zříceninu hradu Trosky (1907), poté Palác dámského oboru v americkém Chicagu (1908), Palác lodního umění tamtéž (1909), Národní muzeum v Praze (1909), Šikmou věž v italské Pisse (1909) atd.


Druhý velký mechanický betlém, avšak nepolychromovaný a podstatně mladší autora Josefa Junka z Košova byl vyrobený v průběhu dvanácti let na přelomu 70. – 80. let 20. století. Jedná se o moderněji pojaté dílo s hrubou řezbou figur, budov i pozadí, původně nazvané „Divadlo venkovského života“. Autor betlému o délce 2,3 a šířce 1,5 m se nechal inspirovat samotným Třebechovickým betlémem. Obsahuje 120 figurek s ukázkami tradičních místních řemesel (kováři, tesaři a nožíř), z nichž převážná většina je v pohybu.

Pokud nestihnete otevření výstavy ani Mikulášské slavnosti, tak můžete zavítat klidně i v neděli a spojit návštěvu s jízdou v prním Mikulášském vlaku mezi Novou Pakou a Lomnicí nad Popelkou. Jízdní řád najdete níže.
http://lomnicenadpopelkou.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=8675&id_dokumenty=10438



JL 1.12.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar