Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

AKTUALITA: Betlémy v lomnickém muzeu již po dvaadvacáté

Rok s rokem se sešel a muzeum v Lomnici nad Popelkou připravuje pro své věrné návštěvníky připraví poslední výstavní akci sezony, kterou však prezentují obzvláště rádi a s chutí – tradiční vánoční výstavu betlémů, a to jak ze svých sbírek, tak též jiných institucí či sbírek soukromých.

Specifikem letošního ročníku bude prezentace části sbírky manželů Poslušných, kteří vlastní několik stovek různorodých betlémů a dlouhodobě se touto problematikou zaobírají. Druhým velkým zdrojem bude kolekce exponátů z Třebechovického muzea betlémů, s nímž naše instituce v loňském roce navázala spolupráci. Kolegové nám zapůjčili jak betlémy historické, tak i současnou tvorbu. Na oplátku jsme jim poskytli velký skříňový betlém autora, rovenského faráře Františka Kocmana, který zde bude vystaven po dvě sezony, což je pro lomnické betlémářství i zdejší muzeum velkou poctou.


Premiéru bude mít rozměrné polychromované dílo významného podkrkonošského řezbáře Antonína Šíra z Levínské Olešnice s orientální architekturou s čtyřiceti kusy detailně zpracovaných figurek a s vymalovanou dálinou v pozadí. Zajímavostí jistě bude skříňový betlém s králickými figurkami a „Klanění pastýřů“, vyřezané z jednoho kusu pařezu, autora Františka Mühla z Heřmanic, s jehož jménem se již návštěvníci na předešlých výstavách měli možnost setkat a v našem sbírkovém fondu je také několikrát zastoupen.


V průběhu roku se podařilo získat řadu zajímavých přírůstků, které budou překvapením letošního ročníku. Záměr se povedl realizovat díky štědrým finančním příspěvkům Vás, návštěvníků předešlých výstav, a nyní se tak máte možnost podívat na výsledek Vaší velkorysosti k potěše současníků i budoucích generací. Dalším podobným počinem bude reliéfní betlém zhotovený novopackým řezbářem panem Ladislavem Dvorským, který, bohužel, v loňském roce zemřel. Jedná se o jednu z jeho posledních realizovaných prací na zakázku.


Po delším čase bude vystaven nejstarší muzejní trojskříňkový betlém na podstavci v barokním pojetí s bohatou vyřezávanou výzdobou cechu ševcovského z roku 1794. Chybět nebudou ani různorodé betlémky paní Ireny Skalské z Prahy, umístěné například v exotických plodech, proutí, na kůře, ve skle, v oříšku, paličkované či z ovčího rouna.


Pořadatelé na základě kladných ohlasů návštěvníků v předešlých ročnících připraví v nově rekonstruovaném prvním poschodí opět koutek se stylizovanou podkrkonošskou světničkou s ukázkami malovaného nábytku, včetně renovovaných kusů, které si muzejníci dají jako dárky pod vánoční stromeček.


Návštěvníci si budou moci opět zakoupit kromě běžně nabízeného sortimentu různé vánoční zboží od pohlednic (včetně široké palety oblíbených zimních vydaných akademickým malířem Jiřím Škopkem), velkého výběru vystřihovacích betlémů mnoha proveniencí, světelných okenních portálů, skleněných figurek, perníčků, věnečků až po další různorodé vánoční dekorace. Novinkou budou i speciální vánoční kalendáře. Tato avizovaná nabídka se může stát vhodným tipem na vaše vánoční dárky pro své blízké, které si k nám můžete přijít vybrat.


Výstava bude zpřístupněna v sobotu 2. prosince v předvečer prvního adventu od 9 hodin. Po celý tento den bude návštěvníkům k dispozici stylová „muzejní kavárna“ s teplými nápoji a možností občerstvení a posezení.

Pro letošní zahajovací den jsme pro vás a vaše děti připravili dvě dílničky, živě představující práci řezbáře, malířky a renomované perníkářky. Muzejní pozvání přijali všestranně zruční manželé Jaroslav a Nataša Kalouskovi a PhDr. Dana Holmanová, majitelka prestižního titulu „Nositel lidových tradic“, kterou uděluje ministr kultury.


Akce proběhne od 10 do 17 hodin. Zájemci zde budou moci načerpat inspiraci nebo se přímo zapojit, např. do zdobení perníčků v pořadu nazvaném „Nazdob si svou hvězdičku“, případně si vánoční perníčky přímo zakoupit. To samé se týká i výrobků manželů Kalouskových.


V průběhu výstavy zde zazní též vánoční hudba, a to v podobě „Tříkrálového koncertu“ jičínského souboru Fidle, konkrétně v pátek 5. ledna 2024 od 19 hodin, v jehož podání zazní písně a koledy z našeho kraje pod taktovkou Bc. Lenky Krausové.


Pracovníci muzea srdečně zvou všechny lidi dobré vůle.

Jan Drahoňovský – ředitel MMaG
28.11.2023

Foto z letošní výstavy

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar