Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

AKTUALITA Lomnická výstava betlémů a pozvánka na koncert

V letošním roce je to již po dvacáté, co pracovníci městského muzea v adventním čase s prodloužením až do 6. ledna 2022 připravili tradiční vánoční výstavu betlémů. Podobně jako v jiných letech, i letos se mohou návštěvníci těšit vedle již známých prezentovaných souborů na zbrusu nové exponáty.

Tím dominantním a premiérově vystaveným je dlouhodobě zapůjčený jedním donátorem „Velký skříňový betlém“ se zvonkohrou. Autorem figur byl rovenský farář František Kocman, krajinu s městem vytvořil profesionální řezbář Zdeněk Farský z Náchoda, polychromii zhotovil Jan Mach z Červeného Kostelce, skříň pochází z dílny červenokosteleckého truhláře Kamila Regnera.

Unikátní betlém byl postupně vyroben v průběhu dvanácti let 2008 až 2020 podle předloh mistrů řezbářů z jižních Tyrol z období baroka. Dílo je opatřeno zvonkohrou a historickou původní dálinou (pozadím) z jiného nedochovaného betlému (kdysi v majetku rodiny Holländrovi, vlastníků zájezdního hostince U Koníčka na Husově náměstí čp. 28).
ejvětší pozornost návštěvníků však přitahují dva velké mechanické betlémy, které si zasluhují naši větší pozornost a podrobnější popis. Prvním exponátem, který návštěvník při svém vstupu do lomnického muzea spatří, je rozměrná práce betlémáře Josefa Dlouhého ze Stružince, č. p. 64. Své největší, částečně mechanické dílo (2,5 x 1,5 m) opatřené zvonkohrou s deseti vánočními koledami tvořil jedenáct roků, konkrétně mezi lety 1907 – 1918.

Na výstavě je prezentována ještě celá řada dalších, neméně zajímavých betlémů a exponátů s vánoční tematikou. Přijďte se v tomto čase do muzea v Lomnici nad Popelkou potěšit krásou rozličných předmětů, na chvíli se zastavit v předvánočním chaosu a udělat si radost například nějakým drobným dárečkem.

Ještě během výstavy do muzea dorazil dlouho očekávaný betlém, který vyřezala známá betlémářka paní Jarmila Haldová ze Sedloňová.Jedná se o věrnou podobou nedávno zrekonstruované lomnické kapličky u viaduktu na Podměstí.
Betlém mohl být zhotoven díky finančním příspěvkům návštěvníků minulých výstav a zůstane k potěše současníků i budoucích generací trvale vystaven na čestném místě ve stálé expozici.


Zpívání mezi betlémy

Muzeum si zároveň dovoluje pozvat na vánoční koncert písničkářky Českého ráje paní Marušky Špačkové výmluvně nazvaný “Zpívání mezi betlémy”, jež se uskuteční ve středu 15. prosince od 17 hodin.

Na akci, která se již u nás koná po páté, autorka uvede své vlastní skladby, které již vyšly i na třech samostatných CD, společně s ní si pak posluchači budou moci na závěr zazpívat i řadu známých vánoční koled a písní. Vstupné dobrovolné bude použito na nákup nových, či na restaurování historických betlémů z muzejních sbírek.
PR 10.12.2021

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Subaru Forester
Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar