Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru akcni nabidky
Alcar - Konfigurátor kol

S Kodiaqem po Českém ráji

První dubnový víkem byl opravdu vydařený. Ať už se to týká počasí nebo zážitků. Slunečná obloha, možnost opět se podívat na místa, která jsem si zamilovala, a dech se z nich přímo tají a k tomu bájená příležitost svézt se Kodiaqem.

Z Pelíšků víme, že kodiak měří 3,70 m. Ten z Boleslavi s „q“ na konci má ještě metr navíc. To auto mi připomíná Q modely od Audi. Z některých úhlů je opravdu velice povedené. Dostal mě třeba detail provedení zadních svítilen. FANTASTICKÉ! Nejprve z pozice spolujezdce jsem měla příležitost podrobně shlédnout palubní desku a musím uznat, že je přehledná a účelná s vertikálně uloženými výstupy ventilace. Zaujal mě také velký, dotykový displej. Před spolujezdcem se našlo místo, také na dvě uzavíratelné schránky. Co se kvality zpracování a volby materiálu týče, nemá nic, co bych Kodiaqu vytkla. Měkčené plasty se totiž použily nejen na místech, která jsou vidět na první pohled. Měkčený je i plast, o který si řidič opírá pravé koleno, případně spolujezdec své levé. Nehrozí, že si ho při delší cestě otlačíte. UŽITEČNÝ DETAIL!


Naše první zastavení s Kodiaqem bylo u zříceniny hradu Frýdštejn. Mylně jsme se domnívali, že od dubna se památky otvírají automaticky. Zde tomu tak není. Otvírací doba na Frýdštejně je od května vždy od úterý do neděle v čase 10-17 h. Hlavní dominantou je hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možné obhlédnout nejbližší okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je 15 m vysoká a má 9 m v průměru. Natáčela se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Nenecháváme se odradit a pokračujeme v naší cestě dál. Cíl je Dlaskův statek.


Jde o historický statek v Dolánkách, městské části Turnova. Jeden z nejlépe dochovaných roubených statků pojizerského typu. Od roku 2010 je chráněn jako národní kulturní památka ČR. Nabízí ukázku vesnického obydlí, expozici zemědělského či řemeslnického nářadí a historii mlýnů v regionu. Natáčela se zde pohádka Rumplcimprcampr. Pokračujeme dál a já, tentokrát z pozice řidiče, mohu hodnotit jízdní vlastnosti Kodiaqu.


První dojem ze sedadla řidiče: sedíte skutečně velmi vysoko. Příjemně mě překvapilo komfortní pérování. Tam kde jiná auta nadskakují jako rychločlun na moři, se Kodiaq jen lehce pohupoval. V zatáčkách se auto chovalo suverénně a až nečekaně hbitě. Pokud si mohu dovolit hodnotit, jde o prostorné auto s velice dobrými jízdními vlastnostmi, zejména s ohledem na komfort posádky. Některá SUV jako terénní vozy spíš jen vypadají. Pro Škodu Kodiaq, to rozhodně neplatí. Kdo jezdí do hor častěji ví, že problém není ani tak vyjet nějaký kopec, ale sjet prudký krpál dolů. Kodiaq má šikovnou funkci pro jízdu v terénu a sjíždění prudkých svahů. Elektronika obstarává brzdění, a když je třeba, lehounce přidá plyn a auto stabilizuje. ŠIKOVNÁ VĚC!


Cílem naší cesty je tentokrát skalní město Kalich. Jde o tajemné skalní bludiště s nádhernými výhledy do údolí Jizery. Nachází se u obce Besedice asi 1,5 km jihovýchodně od obce Malá Skála. Bludištěm procházíte po žluté turistické trase. Kromě mnoha romantických výhledů můžete obdivovat skalní útvary jako např. Želvu, Medvěda a Hrocha. Po asi hodinové procházce nasedáme do autíčka a po chvíli zjišťujeme malý nedostatek. Přední sloupek u Kodiaqa je poměrně masivní a protože noha zpětného zrcátka také není nejtenčí, do předu je hůř vidět. Doporučeujeme zastavit se v příjemnéím občerstvení U parkoviště.


Putování po krásách Českého ráje končíme výtečnou kávou ve Wellness hotelu V Nebi. Parkoviště je plné luxusních vozů a tak oceňujeme detail, který chrání hrany dveří vašeho i sousedního vozu. Škodováci si toto řešení nechali patentovat a Kodiaq je první model této značky, který ho má. Samotné parkování proběhlo hladce díky parkovacím senzorům, a i když velikostí působí Kodiaq mohutně je o pouhých 38 mm delší než Octavie. NEUVĚŘITELNÉ!

Jak už název hotelu napovídá, jde o naprostý luxus a pohodlí. Naleznete ho na okraji obce Příchovice. Okouzlí vás nádherné prostředí, příjemný personál, klid, komfort a pohodlí. Tady každý zapomene na ruch a stres velkoměsta a jen se nechá unášet a hýčkat. Mimo jiného hotel, pouze pro dospělé, nabízí venkovní saunu a jezírko. Velkou panoramatickou terasu, kulinářské večeře a další a další. Díky své poloze na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, může z oken pokojů pozorovat okolí od Českého ráje až k Liberci s Ještědem. Plno mají na několik měsíců dopředu.


Loučíme se pohledem do kraje a konstatováním, že tento den a tento vůz se opravdu vyvedli.


mavi 26.4.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar