Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Na Ženevský autosalon přes Alpy

Ženevský autosalon trvá až do neděle 18. března, takže máte ještě možnost vyrazit na jeden ze dvou největších evropských automobilových výstav a seznámit se s nejnovějšími automobilovými trendy či hybridní technologií nebo studiemi budoucnosti.

Do Ženevy vede sice nejkratší cesta po dálnicích, přičemž množností se naskýtá hned několik (Mnichov, Lindau, St. Gallen, Curych, Bern, Lausenne, nebo Norimberk, Ulm, Lindau a dále viz předchozí trasa či Norimberk, Heilbronn, Stuttgart, Curych atd.
Ovšem dlouhou cestu, zhruba tisíc kilometrů si můžete zpestřit i pěkným výletem přes Alpy. Z Prahy je nejlépe vyrazit večer, tak kolem desáté, a jet přes Rozvadov, Mnichov do Lindau. Tam, pokud nemáte rakouskou dálniční známku jen kvůli průjezdu tunelem, raději odbočte přímo do Lindau a pokračovat do lázeňského Bregenzu na břehu Bodamského jezera. V časných ranních hodinách je tady klid, takže jej projedete bez problémů a záhy se dostanete na silnici vedoucí ke švýcarskému hraničnímu přechodu St.Margrethen.
Tady si nezapomeňte koupit dálniční celoroční známku (30 eur, 40 CHF) a vjeďte na dálnici směrem na St. Gallen. Zhruba po třiceti kilometrech opusťte dálnici na výjezdu Will a pokračujete směrem na Rapperswill a dále na Schwyz, podél Urner See na Altdorf a vzhůru k průmysku Svatého Gottharda. Serpentinami se vyšplháte (pokud budete mít štěstí, tak můžete vidět i kamzíky) do horského střediska Andermatt, kde si rozhodně udělejte přestávku a protáhněte tělo malou příjemnou procházkou.
Po několika kilometrech přijedete do městečka Realp, pod známým průsmykem Furka, kde silnice v zimním období končí. Horská silnice na Furku je zhruba od října do dubna zavřená. Ale to vám vůbec nemusí vadit, protože využijete služeb železnice a i se svým automobilem, aniž byste ho museli opustit, najedete na speciálně upravené vagony. Zhruba za 20 minut a 30 CHF projedete tunelem do Oberwaldu, odkud zase již pokračujete přes rázovité vesničky směrem na Brig a Visp. Tady se můžete rozhodnout, jestli chcete navštívit například světoznámý Zermatt pod bájným Matterhornem nebo do střediska Saas-Fe. Můžete však také pokračovat dále přes Sion do historického Martigny, a zase máte dvě možnosti. Pokračovat do dálnici kolem Ženevského jezera přes Vevey a Lausanne do Ženevy. A nebo si udělat zajížďku a přes průsmyk Col de la Forles se podívat do Chamonix pod Mont Blancem. Kousek za francouzským lyžařským střediskem začíná placená dálnice, která vás po 80 kilometrech a za 5.20 eur dovede ani ne za hodinku do Ženevy.
Tady už jen sledujte nápisy Airport/Palexpo a po dálnici dorazíte během několika minut k výstavnímu areálu s dostatkem parkovacích ploch. Čím dřív ráno sem přijedete, tím blíže k areálu zaparkujete.
Na přespání doporučujeme jednoduché hotely Formule 1, nejbližší je ve francouzském Ferney Voltaire (ca 15 minut), o něco dále je St.Julien. Za pokoj, v němž přespí tři lidé zaplatíte dohromady 31 eur.
Jen pro zajímavost, my jsme cestu absolvovali se Škodou Roomster 1.9 TDi v naprosté pohodě a s nízkou spotřebou. Zpátky jsme jeli přes Biel, Kostnici (trajektem do Meersburgu, dále přes Ravensburg, Wangen a Mnichov. Při průměrné spotřebě ca 93 km/h jsme jeli za nějakých 5,3 l/100 km, při zvyšování průměru rychlosti na německých dálnicích na nějakých 105 km/h jsme spotřebovali v průměru kolem šesti litrů. Celkem jsme ujeli 2100 kilometrů. Hlavně nezapomeňte, že švýcarská policie velice přísně kontroluje nejvyšší povolenou rychlost (dálnice 120 km/h) a dálnice jsou „obsypány“ desítkami statických radarů.

Praktické informace
77. Auto-Salon 8. – 18.3.2007 www.salon-auto.ch
otevřeno všední den: 10 – 20 h
otevřeno víkendy: 9 – 19 h
vstupné: 14 CHF (dosp.), CHF 8 (6-16 let)

Jindřich Lasík, 9.3.2007

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Milotec logo
CAG - Poctivé české dveře
Katalog Michelin 2017-2018
Adus s.r.o.
Dronejobs.cz
logo rexteam - rally racing czech

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2020 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar