Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

VESELÉ VELIKONOCE

Když byly dětem čtyři roky, naučila jsem je tuto koledu. Každý rok slyšíme většinou to samé: hody, hody doprovody…..ale znají vůbec dnešní děti co jsou to Velikonoce a kdy a proč je slavíme? Myslím, že neuškodí připomenut si to.

Přišlo jaro, slunce svítí v zahradách je plno kvítí.
Co to ptáčci štěbetají? Že mi tady rádi dají.
Malovaná vajíčka, co jim snesla slepička.

Velikonoční neděle se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Mohou připadnout kdykoli mezi 22. březnem a 25. dubnem. Letos se budou slavit 16. dubna. Vlastním svátečním velikonočním dnům předchází šest postních týdnů a každá ze šesti nedělí má své jméno podle dříve udržovaných specifických rituálů příchodu jara: Pučálka, Pražná, Kýchavá, Družná, Smrtná a poslední Květná neděle.

Také jednotlivé dny pašijového (svatého) týdne mají svá pojmenování. Zatímco na Modré pondělí bylo v minulosti zvykem neuklízet, o Žlutém úterý se muselo výhradně uklízet. Na Škaredou středu, kdy Jidáš zradil Ježíše, pálili kněží snítky kočiček, které byly posvěceny předcházejícího roku na Květnou neděli. Lidé by se ten den neměli mračit, aby jim to nezůstalo po zbytek roku.

Zelený čtvrtek je spojován s Kristovou poslední večeří. Jelikož se tento den traduje, že zvony odletěly do Říma, jejich zvuk na vesnicích nahradily řehtačky a různé klepačky, jimiž obvykle malí chlapci zaháněli Jidáše. Na Zelený čtvrtek by se měly jíst pouze zelené pokrmy.

Velký pátek připomíná ukřižování Krista a ten den by se měl držet největší půst. Právě tehdy měla mít voda zázračnou moc. Lidé chodili ráno, ještě před východem slunce ke studánkám, aby se opláchli a získali zdraví a sílu. Také se vyprávělo, že se na Velký pátek otevírá země v místech, kde jsou ukryté poklady. Bílá sobota se nese v duchu příprav na slavnost Vzkříšení a Boží hod velikonoční přináší velké hodování po dnech hladovění. Tradičními velikonočními pokrmy jsou jidáše, mazance a velikonoční beránci.

Pomlázka, šlehačka či mrskačka, takové názvy může mít Velikonoční pondělí. Chlapci chodili od časného rána s pomlázkou dům od domu, zpívali a u toho šlehali dívky, maminky i babičky. Za to od nich dostávali malovaná vajíčka. Kraslice, jak se ozdobeným vajíčkům říká, mají různé barvy. Nejčastěji červenou - barvu života. Chození s pomlázkou vlastně představuje rituál pomlazení. Síla z čerstvého poutku se mrskáním přenáší dál. Věří se, že vyšlehaná děvčata budu čerstvá a svižná.

Na závěr ještě malý tip na výlet. Doporučuji vám navštívit VELIKONOČNÍ STODOLU. Jedná se o výstavu jarních tradic a velikonočních zvyků s průvodcem. Hravou formou se seznámíte s různými jarními tradicemi jako jsou Velikonoční zvyky, pálení čarodějnic, stavění májí a pod.

Stodolu najdete v Bukové u Příbrami.Otevřeno mají vždy o víkendu od 10-16 h. Velikonoční expozice je zde od 10.3. do 20.4. Součástí jsou výtvarné dílničky, kde si děti můžou vybrat, zda ozdobí vajíčko, vyrobí nějako závěsnou dekoraci nebo třeba si jen namalují obrázek. K dispozici jsou vodovky, pastelky, korálky, stužky a další a další. Rodiče si zatím mohou dát kávu, čaj a jiné.


mav 29.3.2017

Kresby: Anička Viktorová, Eliška Viktorová

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar