Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Citroën 100 let
Alcar - Konfigurátor kol

Nepochybujte o chybách

Chyby jsou jako očkování. Provází je nepříjemné pocity, ale do budoucna nám prospějí. Proč je tedy tak těžké vzít je na milost? Už mám ze sebe zase špatný pocit. Zapomněla jsem v práci odeslat tabulku s inventurou. Chyba.

Večer bych chtěla začít číst knížku – dárek od Ježíška, ale vím, že budu zírat na film, který jsem viděla už stopadesátkrát. Chyba. A u toho budu psát sms kamarádce, že zítra ruším setkání, protože mi není dobře. Chyba. Lžu, jako když tiskne, protože pravda je taková, že se mi nikam nechce. Zase chyba. I když v tomhle případě vlastně ne, fakt mi není dobře. Ze sebe samé. Z toho, že vrším chybu za chybou.

Ale říkám to jenom vám. Protože jinak se za své chyby stydím. Vím, je to iracionální. Chybami se člověk přece učí. Jenže vysvětlujte to někomu, koho odmala a za chyby trestají. Špatnou známkou, zklamáním nebo pohlavkem. V tu chvíli se chyba nestane zdrojem poznání, ale něčím, co zastaví váš další pokrok. Jasně, že vás za chybu nebude nikdo přehnaně chválit, ale dá se na ni zareagovat v pozitivním duchu.

Bez dostatečného sebevědomí se chyby snášejí i napravují špatně. Ten, kdo si je vědom vlastní hodnoty, ví, že chybami se učí a nedělat je, jednoduše nejde. Když o sobě ale pochybujete, máte tendenci, každý omyl vnímat jako důkaz, že jste vážně k ničemu.
„Úspěch je špatný učitel“ řekl Bill Gates nejbohatší muž planety, který jistě ví, o čem mluví. Vzduchoplavec Fossett obletěl v balonu zeměkouli až na šestý pokus. Někdo ho má za snílka, někdo za blázna, nikdo mu ale nemůže upřít úspěch. Ten se však zrodil z mnoha nedokončených letů a omylů.

Tenhle svět chyby odpouští jen nerad, ba co víc, máme tendenci je zveličovat, vysmívat a dokonce za ně druhé soudit.

Ještě horší než chybu skrývat, je ale bát se ji vůbec udělat. Představte si, že po letech single života najdete konečně lásku. Nechcete udělat žádnou chybu, abyste o ni nepřišli. A tak raději neděláte nic. Nikam nejezdíte, nechodíte, abyste se neztrapnili při činnostech, které neovládáte. Sami za sebe ve vztahu nenavrhnete či neuděláte nic, protože i maličkost může být chybným krokem, kvůli kterému o lásku zase přijdete.

Kam tohle povede? Zkuste hádat……Strach z toho, že budeme chybovat ,nás velmi limituje, brání v rozletu a dusí v zárodku nápady. Pokud se budete chtít zdokonalit třeba v němčině, nesmíte se bát otevřít pusu. Možná budete mluvit jako hotentot, ale od toho jsou lektoři, aby vaše chyby opravili. Když budete mlčet, nepřijdete na ně. Žádné zlepšení nebude a možná vás brzy přeskočí někdo, kdo se nebál chybovat.

To samé platí o práci, o vztazích, zkrátka o všem co utváří náš život. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale taky nic nezíská, Jenom je třeba umět chybu přiznat a napravit.


mav 25.1.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2019 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar