Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Může se to stát i vám

Začalo to úplně nevinně. Krásný večer, ohníček a pečení buřtů a malé nenápadné štípnutí od hmyzu. Úplně jsem to pustila z hlavy. Až jednou, když jsem přijela na návštěvu k rodičům a mamina se mě zeptala, co to mám za flek na noze.

Červená skvrna, která od prostředka bledla. Od ní jsem poprvé slyšela, že to může být borelióza. Doma jsem sedla k počítači, abych se dozvěděla víc. Začalo to do sebe zapadat. Proto ta únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Pak už následovala návštěva lékaře a podezření se potvrdilo. Nasazená antibiotika naštěstí stačila, protože jsem přišla včas. Už to bude rok a já jsem šťastná, že to dopadlo bez následků.

K velké smůle asi poloviny nakažených se u nich tento varovný příznak- v podobě červené skvrny, která od prostředka bledne, vůbec neobjeví a infekce se šíří skrytě.

S oteplením přišla i sezona klíštěte obecného. Česko je ve výskytu klíšťové encefalitidy dlouhodobě na prvních místech v Evropě. Loni u nás onemocnělo celkem 565 lidí. V případě lymské boreliózy je nakažených několik tisíc ročně. Neuškodí tedy vědět o klíštěti - nejčastějším původci - co nejvíce.

Mylné jsou informace, že klíště skáče na člověka ze stromů. Na svého hostitele trpělivě číhá ve vysoké trávě či v nízkých křovinách. Když se pak člověk nebo zvíře otře o vegetaci, klíště se na něj přichytí. Zhruba každé sté klíště roznáší klíšťovou encefalitidu, mnohem víc klíšťat je pak infikováno lymskou boreliózou. Proti encefalitidě existuje očkování. Lymská borelióza je nemoc způsobena bakteriemi, proto jsou při nákaze ordinována antibiotika. Očkovací vakcína proti kmenům, které se vyskytují v Evropě, zatím není k dispozici.

Virus encefalitidy přenese klíště do těla už za dvě hodiny po přichycení. Proto je nezbytné odstranit ho co nejdříve. Nakažení boreliózou trvá 12 a více hodin. Pokud se tedy budeme po každém výletu do přírody okamžitě kontrolovat, je šance, že přisáté klíště najdeme a odstraníme dřív, než nás stihne nakazit.

Klíště může po těle člověka putovat celé hodiny, než najde vhodné místo k přisátí. Nejčastěji si vybírá jemnou a vlhčí pokožku. Tedy třísla, podpaží, přední stranu břišní, či místo za ušima. V první řadě je potřeba místo s klíštětem dezinfikovat. A odstranění?

Zapomeňte na kroucení po směru či proti směru hodinových ručiček. Klíště nelze vyšroubovat, protože jeho kousací ústrojí nemá tvar závitu. Kroucením ho můžete přetrhnout. Nejlepší způsob je použít speciální kartu se zářezy (koupíte v lékárně cena přibližně je 100 Kč).

Klíšťata žijí na Zemi 220 až 350 miliónů let. Za tu dobu se velmi dobře přizpůsobila nejrůznějším extrémním podmínkám. Jsou schopna přežít i v pračce při praní na 40 °C. V mrazáku bez problémů vydrží 24 hodin při mrazu -12 °C a dokonce i v akvariu pod vodou vydrží až tři týdny. Jinými slovy klíšťata, která házíme do umyvadla, či do záchodové mísy, se neutopí.


mavi 21.7.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar