Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Další pozoruhodné hrady a zámky

Kromě hradu Český Šternberk, který je dnes jedním z nejnavštěvovanějších v Česku, jsou ve středních Čechách soustředěny na malém prostoru majestátní hrady, zámky, stejně jako mnohé zajímavé barokní stavby. Co byste určitě měli navštívit? Nebo jinak. Trochu vám přiblížím pět z nich, které jsem viděla a ráda se tam vracím.

Zastavení první: Hrad Karlštejn

Gotická klenotnice vystavěná roku 1348 císařem a králem Karlem IV. Původně jako reprezentační sídlo. V tamní kapli svatého Kříže byly uchovávány korunovační klenoty. Mezi zajímavosti patří původní nástěnná výzdoba ze 14. Století, soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže nebo portrétní galerie českých panovníků. Navzdory legendě měly na hrad přístup ženy stejně jako muži.



Zastavení druhé: Hrad Točník a Žebrák

Zřícenina gotického hradu Žebrák a zřícenina hradu Točník jsou hned vedle sebe. Po roce 1395, kdy vyhořel dolní hrad Žebrák, si nechal Václav IV. o 500 metrů dál a o 100 metrů výš vystavět honosné, reprezentační sídlo českého a římského krále. Točník byl sice opuštěn již v 17. století, ale jako poutní místo s kultem svatého Jana Nepomuckého, který tu měl být mučen, nikdy nezpustl. Ve 20. století patřil turistům, pak sokolům a nakonec státu


Zastavení třetí: Zámek Orlík

Schwarzenbergům dodnes patří zámky Orlík a barokní Čimelice. Orlík, čnící nad Orlickou přehradou, byl dřevěným hrádkem už ve 13. století. Postupně se rozrůstal, až nabyl novogotické podoby. Po Bílé hoře byl zcela vyrabován, protože jeho majitel Petr ze Švamberka patřil k vůdcům protestantské strany. Interiéry jsou dnes svědectvím toho, jak žili Schwarzenbergové v minulých dvou stoletích. Najdete tu hned šest Řádů zlatého rouna, což bylo vůbec největší habsburské vyznamenání a přes tři stovky loveckých pušek.


Zastavení čtvrté: Hrad Křivoklát

Mohutný královský hrad s historií dlouhou 900 let milovali jak Přemyslovci (velkolepou podobu získal za Přemysla Otakara II.), tak Lucemburkové. Habsburkové na Křivoklátu zřídili státní věznici, kde byl vězněn i slavný alchymista Edward Kelley, kterému se při útěku přetrhlo lano, a přišel o nohu. V roce 1643 vyhořelo skoro čtyřicet místností a roku 1826 pak požár strašlivě poničil kompletně celý hrad. Zachovalo se tu však středověké topení, dokonce zde měli keramické vodovodní trubky. Zcela ojedinělý je pak nález gotických kachlových kamen. Poslední majitelé Furstenberkové hrad prodali v roce 1925 i s panstvím státu.


Zastavení páté: Zámek Veltrusy

Barokní Veltrusy se honosí nejkrásnějším zámeckým parkem. Je zde jedinečná výstava historických kočárů, ať jde o pohřební vozy nebo třeba lovecké bryčky a park si můžete projet s průvodcem dokonce na kole. Majitel Rudolf Chotek tu roku 1754 uspořádal při příležitosti návštěvy císařovny Marie Terezie „ první vzorkový veletrh na světě s použitím katalogů“ a propagoval tak české manufaktury. Poslední majitelé zámku Karel a Livie Chotkovi odešli po válce do Německa, kde pak zemřeli bez potomků.




mavi 21.3.2018
Co říct závěrem? Dopisuji tento článek a má dcera mi nahlédne přes rameno.“ Píšeš o hradech a zámcích? Víš, kam bych se chtěla podívat ještě jednou já? Na Pannu a na Babu.“ No ovšem Trosky, moje srdeční záležitost. Jen milá dcero, tento článek patří středním Čechám.


Ať už, milí čtenáři, vaše kroky povedou kamkoli, přeji vám mnoho krásných zážitků.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar