Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Havraní spár

Mami, objednáš nám obědy na příští týden? Tak se se mnou loučily děti, než odjely k babičce na podzimní prázdniny. Kouknu na stránky školy s nabídkou jídelníčku a nestačím se divit. Havraní spár podávaný s perlami.

Tak nevím, zbláznila jsem se já, nebo mám špatné stránky? Vše je v pořádku a havraní spár je ve skutečnosti, kuřecí stehno a perly to je bulgur. On totiž bude Halloween.

Tento svátek, který se slaví 31. října, se už kvapem blíží, a proto jsem si dovolila takový stručný pohled, jak vůbec vznikl a něco málo o dýni, která je neodmyslitelnou součástí Halloweenu. Tento svátek je přesně před Svátkem všech svatých a dušičkami.
Halloween je anglosaský lidový svátek, kdy si děti oblékají různé strašidelné kostýmy a chodí na koledu. Tradiční pořekadlo zní: Koledu, nebo vám něco provedu! Tím se myslí pokreslit dveře, auto, na kliku dát zubní pastu a jiné lotroviny. Děti dostávají sladkosti. Dalším zvykem tohoto svátku je vyprávění strašidelných až hororových příběhů a čím příšernější, tím lepší! A samozřejmě nesmí chybět průvod v maskách.

Halloween se většinou slaví v anglicky hovořících zemích - Irsku, Británii a Spojených státech, ale v posledních letech si získal značnou popularitu i u nás. Tradičními znaky svátku jsou, jak jsem již zmínila, dýně, které se vydlabou, a dovnitř se umístí svíčka. Dále pak ve spojitosti s daným svátkem můžete vidět čarodějnice a kočky, které od nepaměti takovou ježibabu doprovází. Typické barvy jsou oranžová a černá!

Slovo Halloween je pouze zkráceninou slova "All-hallow-even" což znamená - PŘEDVEČER VŠECH SVATÝCH. Historie tohoto svátku sahá až ke keltským slavnostem "Samhain", kdy skotští Keltové slavili konec žní. Samhain byl hranicí mezi létem a zimou. Byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. K symbolům Samhainu patří také obilí a ovoce.

Zvykem spojeným se slavností Samhain, bylo prostírat u večeře i zesnulým. Za okno se často vystavovala zapálená svíčka ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se oblékali do starých cárů a malovali si obličeje na ochranu před zlými duchy. Tradice Samhainu, přežila do dnešní doby v podobě Halloweenu.

Hodně halloweenských symbolů (např. čarodějnice, kočka) je založeno na tradičním pohanském vnímání. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla. Avšak nutno podotknout, že kočky již ve starověkém Egyptě byly uctívány jako symbol bohyně Bastet (bohyně žen, koček, lásky a plodnosti). Až křesťanství udělalo z koček symbol zla.

Jelikož symbolem Halloweenu je bezesporu dýně, přináším vám jeden recept


Pečená dýně


Dýně hokkaido 1ks
Olivový olej 1 odměrka
Vlašské ořechy 1 hrst
Sýr Niva nebo Gorgonzola


Dýni umyjeme, nemusíme loupat (jen zbavíme jader) a rozkrájíme na kostky a dáme na plech. Pokapeme olivovým olejem a dáme péct do trouby. Zhruba po 25 minutách posypeme ořechy, pečeme dalších 10 minut. Těsně před dopečením, posypeme sýrem.



mav 27.10.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar