Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Alcar - Bezpečná kola pro radost

Veteranem Českým rájem - balzám na duši

Asi byste jen těžko hledali krásnější oblast pro veteránskou soutěž než Český ráj. Malebná zákoutí mezi skalami, s výhledy na zříceninu Trosek, zámeček Humprecht nebo bájný Kozákov můžeme jičínským veteránistům jen závidět.

Není divu, že počet účastníků rok od roku stoupá, a to se ještě o Veteránem Českým rájem neví v zahraničí. Zatím jen pár německých majitelů historických vozů Brenabor, Ford A, NSU-Fiat, Hansa Lloyd nebo Mercedes Benz 170 Cabrio sem pravidelně zajíždí, letos dorazil i jeden Polák s Opelem Olympia. Škoda jen, že zřejmě špatná předpověď počasí odradila dalších několik přihlášených veteránistů se zajímavými automobily.
Ale na hlavní sobotní část třídenní akce vysvitlo sluníčko, nebyla zima ani horka a všichni si den náramně užívali. I pan Milan Baše s Fordem T z roku 1911, nejstarším automobilem, který se na silničkách Českého ráje objevil a zvládl projet celou trať sám bez spolujezdce.
Moc hezký pohled byl i na dva nádherné zelené Jaguary – typ SS Salon (1936) Jiřího Kalisty a Salon MK VI (1946) Zdeňka Kubizňáka. K pravidelným účastníkům patří už leta Petr Egidy s Pragou Mignon (1928). Nechyběla ani paní Věra Geislerová s Pragou Alfa, manželka jedné z vůdčích osobností jičínských veteránistů – Michala Geislera. Tentokrát musel nechat stroj doma, stejně jako jeho kolega pan Jan Zápotocký nebo Kučera, který na několika stanovištích překvapil soutěžící přísnou kontrolou.
Zatímco páteční výlet vedl do Loukova u Semil do soukromého technického muzea pana Bujárka, tak sobotní část se klikatila samým centrem Českého ráje se zastávkami v Turnově a v Rovensku pod Troskami. V neděli se majitelé krásných výhradně předválečných automobilů a motocyklů rozloučili krátkou projížďkou do Sobotky. Tady byla na závěr vyhlášena soutěž elegance, ale bohužel s atmosférou, která panovala před rokem v Lomnici nad Popelkou, se to nedalo srovnat.
Jednu opět skvěle zvládnutou akci mají veteránisté z Jičína za sebou, nyní je čeká Cena Prachovských skal pro automobily novějšího data výroby a pak už přijde na řadu vrchol sezony – Loukotě a řemeny o prvním srpnovém víkendu.


J.Lasík 5.6.2012

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar