Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

V Domažlicích veterány milují

Zamračená obloha v sobotním ránu, z které se co chvíli snášely dešťové kapky, se vznášela nad 39. ročníkem Jízdy historických vozidel v Domažlicích. Právě počasí bohužel odradilo asi pětadvacet přihlášených. A udělali chybu.

Jakmile se před desátou hodinou začali účastnici se svými vozidly sjíždět na náměstí, vysvitlo sluníčko a pěkné počasí vydrželo po celý den. Úvodní část vedle po vedlejších silničkách směrem na Stráž, Pasečnici a na Valchu, kde se napojila na hlavní silnici k Folmavě. Tady čekalo na některé posádky menší zdržení, protože silničáři pokládali nový asfalt. Pak následovala německé část přes Furth a po krásné silnici do Waldmünchenu, kde byla asi hodinová pauza s malým občerstvením a hudbou.
Druhou část můžeme směle nazvat Chodskou, protože se veteránisté dostali přes Lískovou na Výhledy a odtud dále přes Klenčí a Trhanov zpátky na Babylon, kde byl také cíl celé soutěže. Sem první účastníci dorazili také podle plánu kolem třetí hodiny odpolední. Na osmdesát kilometrů dlouhé trati bylo nutné projet několika kontrolami a zvládnout i pár testů. Všechno probíhalo bez sebemenšího zdržení.
Jak první se na trať vydali hasiči ze Kdyně s originálním vozem Laurin Klement z roku 1925. Pro případ nouze je doprovázela hasičská Avia. Ovšem posádka v plné polní zvládla celou trať bez problémů, stejně jako prudký sjezd z Výhledů do Klenčí. Za nimi vyrazili na trať motocyklisté v rychlém sledu. Bylo jich 56 včetně 20 německých na zajímavých a u nás málo vídaných strojích. Asi za dvacet minut se vydávali z domažlického náměstí poznávat krásy chodské krajiny automobilisté včetně pana Horsta Brauera z Lipska, který absolvoval, stejně jako další tři startující, všech 37. ročníků. Jel s malým britským vozem Swift of Coventry, který byl také druhým nejstarším celého pole.
Z nejstarších automobilů zaujaly ještě například Ford T, Cadillac V63 Coupe, Chrysler 50, Buick, Plymouth, Ford A, Mathis atd. Jízda je určena automobilům do poloviny 50. let, a tak z těch mladších byly k vidění třeba Wartburg 311/III HT, Volvo PV444, Mercedes SL nebo Tatry 87 i 600.
V Domažlicích jsme byli na veteránech naposledy před více než dvaceti lety, v době, kdy jízdu do vrchu na Vavřineček střídala právě jízda okolím Domažlic. Musíme říct, že jsme byli hodně mile překvapeni přístupem domažlických veteránistů k soutěži samotné, účastníkům i zástupcům medií. Předseda klubu V. Hána nám připravil veškeré podklady vřetně programu, plánku trasy i aktualizované startovní listiny. Organizace klapa po celý den jako hodinky, žádné velké prostoje, automobily i motocykly jezdily prakticky za sebou. Tak nějak si představujeme veteránskou soutěž. Pohodovou akci, ale s pevným vedením. Když se má jet v jedenáct, tak se také v 11 hodin jede a podobně. Určitě se na Chodsko vrátíme.


J.Lasík, 27.8.2012

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar