Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Jízda slunovratu - začátek nové tradice?

V Dolních Břežanech , malé nenápadné obci na okraji Prahy, bylo nedávno otevřeno zastoupení britské značky Morgan, kterému šéfuje pan Jan Zvelebil. A protože má i blízkou ke starým automobilům i motocyklům, tak se rozhodl uspořádat veteránskou akci s názvem Jízda slunovratu.

První ročník všechny velice mile překvapil, a dost možná jsme byli svědky založení nové tradice. Příjemné náměstíčko uprostřed nové moderní zástavby je přímo stvořené pro podobné akce. Jsou tu obchody, kavárna, cukrárna, v době akce i několik občerstvení, a tak máte možnost posedět s přáteli u kávy, popovídat si a přitom se dívat na krásné automobily a motocykly.
A že se bylo nač dívat. První ročník každé veteránské akce bývá často velkou neznámou. Někteří veteránisté přijedou ze zvědavosti co to zase bude za „taškařici“. Jiní radši zůstanou doma a budou pak vyzvídat jaké to bylo.
Už pohled do startovní listiny napovídal, že půjde o zajímavou akci, do které se přihlásilo 45 automobilů včetně 40 předválečných a 20 motocyklů z let 1914 až 1950. A k tomu pět nových moderních Morganů různých modelových řad.
Budete se možná divit, ale prakticky se dostavili všichni přihlášení a ještě pár jedinců dorazilo rovnou na náměstí. To samé platí o motocyklech s takovými značkami Rudge, Douglas, Norton, Indian, Sunbeam atd.
Jízdu slunovratu přijeli se svými vozy podpořit například Václav Kafka s Wikovem, který kdysi vlastnili Voskovec a Werich. Petr Skuhravý, jenž nedávno vydal knihu o Václavu Zapadlíkovi si s rodinou vyjel s šestiválcovou Pragou Golden, a nechyběl ani Chouzavský spolek. Michal Pomahač dorazil s Renaultem VI (a) z roku 1905 a vzácným spolujezdcem Maestrem Václavem Zapadlíkem, Josef Pepan Holakovský osedlal motocykl Peugeot, Ivo Daněk vyvezl příbuzenstvo v Renaultu HH, Milan Fára si půjčil Ariel a nováček „týmu“ Petr Hůlka udivoval řemenáčem Rudge Multi z roku 1914. Neúnavný renovátor Otto Nyč provětral sportovní Walter Junior, manželé Profeldovi rychlý Jaguar XK120, Jan Egidy nenechal zahálet závodní Aero Minor Sport a tak bychom mohli pokračovat dál. O kvalitě Jízdy slunovratu svědčí fakt, že se jí zúčastnilo 23 různých automobilových značek.
Po dopolední výstavě se všichni vydali přes Točnou na start jízdy do vrchu Břežanským údolím na Zbraslav k místnímu zookoutku. Za cílem v Dolních Břežanech se jelo hned dolů přes Točnou k Vltavě a pak ještě jednou. Jízdy měly velice rychlý spád, a tak se stále něco dělo. Příjemný den zpestřily ještě několik skupin a ukončily Melody Makres a Sestry Havelkovi.
Musíme s potěšením uznat, že Jízda slunovratu se opravdu vydařila a můžeme se už dnes těšit na další ročník.


J.Lasík 25.6.2012

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar