Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Subaru Impreza
Alcar - Bezpečná kola pro radost

Vzhůru k výškám

Člověk míní a příroda mění. Na ten víkend jsme měli zpočátku zcela jiný plán. Posádku vozu mělo tvořit osm členů a cíl cesty byl původně Kozákov a hledání polodrahokamů. V noci, ale nepřetržitě pršelo, a také pošmourné ráno následujícího dne, neslibovalo nic moc. Plán jsme nakonec upravili a den se nad očekávání povedl a my jsme si ho parádně užili.

Příjemným společníkem nám byl Peugeot Traveller 2.0 Blue HDi L2. Otestovali jsme verzi 2+3+3. Děti byly nadšené a každé dítko si zabralo sedadlo v jiné řadě. Nutno zdůraznit, že sedadla ve druhé a třetí řadě jsou plnohodnotná a dostatečně široká, takže průměrný člověk se rameny nedotýká svého souseda. Navíc, sedadly se dá podélně posouvat. Přístup do třetí řady je celkem přijatelný i díky širokým bočním dveřím. To jsme ocenili ve chvílích, kdy bylo nutné zastavit na nezbytné přestávky typu: musím čůrat, musím se protáhnout, mám žízeň a podobně.

Cílem naší dnešní cesty se stal zámek Hrubý Rohozec. Naleznete ho na severozápadním okraji města Turnov. Zámek nabízí prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Před nedávnem jsem tento zámek navštívila poprvé a musím přiznat, že mě uchvátil a já si slíbila, že se na Rohozec rozhodně vrátím.

Tehdy jsem měla možnost shlédnout reprezentační prostory v prvním patře zámku. Je báječné, že pokoje jsou zařízeny původním nábytkem. Vždy také velmi záleží na průvodci a formě výkladu. Když nám tehdy náš mladý průvodce sdělil, že je to vlastně jeho premiéra a že jsme jeho druhá skupina, napadalo mě vše možné. Také třeba to, že nás určitě zaplaví množstvím naučených dat, že bude mít trému, že je to pech, že to bude nuda, že……….Opak byl pravdou.

Tak úžasnou a bezprostřední prohlídku jsem ještě nezažila. Dozvěděli jsme se opravdu zajímavé příběhy ze života hraběte a jeho nejbližších. To byl také jeden z důvodů, proč se na zámek opět vrátit. Tentokrát vybíráme okruh ve druhém patře, kde kromě jiného můžete obdivovat dětskou hernu, dětské ložnice, pokoj guvernantky apod.
Našeho milého průvodce, tentokrát nahradila milá průvodkyně a s povděkem musím uznat, že mé děti si získala. Holčičky měly oči navrch hlavy a obdivovaly hračky hraběcích dětí, viděly jejich postýlky, knížky a v hostinském pokoji hraběte Kuna Des Fours Walderode, doslova tajily dech. Na nás všechny tady dýchl orientální styl, ukázka japonského a čínského porcelánu a kompletní samurajská zbroj. Nedá se nic dělat, prohlídka končí a já bych chtěla moc poděkovat panu kastelánovi, průvodcům i milé a příjemné obsluze v zámecké kavárně. Je vidět, že dělají svoji práci s láskou a my se na tento zámek rozhodně vrátíme.

Kavárnu rozhodně nesmíte vynechat. Dopřejte si kávu té nejlepší kvality a ochutnejte domácí dezerty nebo tousty. Vynikající je také rohozecké pivo nebo bezová či okurková limonáda.

Součástí zámeckého areálu je menší anglický park s kamenickými pracemi z období romantismu. V parku se nachází několik vzácných stromů včetně platanu javorolistého. Převažují rododendrony, které budou brzy kvést a to je další důvod k tomu zámek v těchto dnech navštívit. Na park navazuje Zámecká stezka, která vede do hradního příkopu. Odtud je dobře zřetelná mohutná skála, na níž stojí zámek. Stezka vede dále k řece Jizeře a dále k Dlaskovu statku v Dolánkách a dále parkovými cestami údolím Jizery až na náměstí v Turnově.

Na zámku se natáčela scéna z jídelny s padajícím lustrem pro film Tajemství hradu v Karpatech/1981/. Dále film Vrah skrývá tvář- scéna padajícího zábradlí na nádvoří z balkonu.

Pokračujeme v naší cestě a cíl je tentokrát Ještěd. Cesta nám rychle utíká a to i díky skvělému vozu. O příjemnou atmosféru a pohodlí pasažérů se stará třeba výkonná klimatizace a skvělé odhlučnění motoru i podvozku. Výkon motoru oceníte hlavně na dálnici, kde Peugeot nemá problém uhánět 150 km rychlostí. Navíc má vůz i skvělé manévrovací schopnosti a vyniká stabilitou ve vysokých rychlostech. Podvozek je pak skutečnou chloubou auta.

Ještěd byl vždy dominantou severních Čech a symbolem Libereckého kraje. V jedné věži se architekt Karel Hubáček rozhodl umístit televizní vysílač, restauraci i hotel.
V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž. Roku 1847 byl na vrcholu postaven domek, který sloužil jako občerstvení. Roku 1868 byl nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla pět metrů vysoká vyhlídková věž. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové a mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží. Slavnostní otevření této dominanty se konalo 13.1.1907. Chata bohužel vyhořela 31.1.1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba moderní budovy s věží vysokou 90 m a to podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ni získal mimořádnou prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Z vrcholu Ještědu (1012 m n.m) se otevírá neomezený pohled na všechny světové strany. Dohlédnout lze do Německa a Polska. Východně pak můžete spatřit Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za příznivého počasí vidět Železné hory. Jihozápadně pak je možné spatřit Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátskou vrchovinu.
Loučíme se příjemným posezením nad šálkem kávy v restauraci „nad oblaky“ s kapacitou až 190 míst.

Peugeot Traveller se, pro svoji vysokou cenu, zřejmě nestane vyhledávaným rodinným vozem. Velmi dobře si ho, ale dovedu představit jako například hotelový vůz.mavi 14.5.2017

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout
Milotec logo


© 2018 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar