Švédská rally - Tidemand s Fabií vyhrál WRC2

Tovární jezdec ŠKODA Pontus Tidemand si na Švédské rally dojel pro vítězství ve WRC 2 a nadchl tak tisíce svých krajanů. Poté, co mu loni vítězství uniklo, letos 26letý jezdec s Jonasem Anderssonem suverénně dominoval ve Švédské rallye.

Po opatrném startu převzala švédská dvojice poprvé vedení na čtvrté rychlostní zkoušce a náskok postupně zvyšovala. Ať to bylo na noční zkoušce v okolí servisního parkoviště v Torsby, nebo na slavné zkoušce Vargåsen se skokem „Colin’s Crest“ – Tidemand byl za jásotu tisíců fanoušků mistrem své třídy na téměř 300 měřených kilometrech. I co se týče chytrosti: na posledních třech rychlostních zkouškách v neděli jel bezpečně a úspěšně dojel až do cíle.

Na programu předposledního dne bylo pouze šest rychlostních zkoušek a 93 měřených kilometrů, na kterých udával tempo, stejně jako první den, Pontus Tidemand s vozem ŠKODA FABIA R5. Hned na úvod dne získal na velice dobře jedoucího Oleho Christiana Veibyho náskok 7,8 sekund. Poté Tidemand trochu snížil tempo, přesto byl až na jednu rychlostní zkoušku ve WRC 2 nejrychlejší. Také na slavné zkoušce Vargåsen s „Colin’s Crest“ byl Švéd za jásotu tisíců svých stoupenců při obou průjezdech mistrem své třídy: „Grandiózní zkouška, spousta diváků, zatím to byl vrchol.“

Neuvěřitelných 128,1 kilometrů v hodině byla průměrná rychlost Pontuse Tidemanda na rychlostní zkoušce „Knon 1“ - nutno podotknout, že na sněhu a ledu. Švéd tak na zvládnutí nejdelší rychlostní zkoušky své domácí rally v délce 31,60 kilometrů potřeboval s nejlepším časem ve WRC 2 pouhých 14:48,1 minut, což mimochodem znamenalo dvanáctý celkový čas.. Absolutně nejrychlejším byl Estonec Ott Tänak s Fordem Fiesta WRC, který zajel zkoušku průměrem 137, 8 km/h.Plánovaný druhý průjezd této zkoušky byl z bezpečnostních důvodů zrušen. Důvod: příliš vysoká průměrná rychlost.

Pontus Tidemand pro sebe rozhodl deset ze 17 měřených úseků a vyhrál Švédskou rally (celkově 9.místo) náskokem 51,8 sekund na druhého Fina Teemu Suninena. Třetí místo obsadil po úžasném výkonu Ole Christian Veiby (celkově 11.) s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu. „Fantastické: je to zatím vrchol mé kariéry. Díky mému prvnímu domácímu vítězství na Švédské rally ve WRC 2 se mi splnil sen. Loni nám vítězství uniklo těsným rozdílem 14,7 sekund, o to je tento úspěch sladší,“ prohlásil Tidemand.

Pro švédského sportovce roku v motorsportu to byl po Španělsku (2015) a Portugalsku (2016) celkem třetí triumf ve WRC 2 s vozem ŠKODA FABIA R5. Ten by ovšem v žádném případě neměl být v tomto roce poslední. „Naším cílem je zisk titulu ve WRC 2. K tomu se nám teď podařil perfektní úvod,“ řekl Tidemand. V celkové klasifikaci WRC 2 vede Tidemand s 25 body spolu s Norem Andreasem Mikkelsenem, který v úvodním podniku mistrovství světa v Monte Carlu triumfoval v barvách továrního týmu ŠKODA Motorsport před svým týmovým kolegou Janem Kopeckým.

Latvala a Toyota vítězí

Čtrnáct rychlostních zkoušek vedl Thierry Neuville s vozem Hyundai i20 WRC a ve vzájemném souboji s Jari-Matti Latvalou s Toyotou Yaris WRC vedl o 43 sekund. Jenže pak, stejně jako v Monte Carlu chyboval a výsledkem je až třináctá příčka. Osudnou se mu stala superspeciální divácká zkouška v Karlstadu, na které poškodil kolo. Latvala si pak už vítězství nenechal ujít a Toyota tak hned při druhém startu slaví vítězství. Druhý dojel Ott Tänak, jenž v sobotu vyhrál tři zkoušky a zastínil o půl minuty svého týmového kolegu Ogiera.

1.Latvala –AnttilaToyota Yaris WRC02:36:03.6
2.Tänak – JärveojaFord Fiesta WRC+ 00:00:29.2
3.Ogier – IngrassiaFord Fiesta WRC+ 00:00:59.5
4.Sordo – MartíHyundai i20 WRC+00:02:11.5
5.Breen – MartinCitroën C3 WRC+00:02:51.2
6.Evans – BarrittFord Fiesta WRC+00:05:26.6
7.Paddon – KennardHyundai i20 WRC+00:05:31.2
8.Lefebvre S. – MoreauCitroën DS3 WRC+00:07:14.7