Alcar - Elegance v zimě

Škoda vítězí v Rallye Sardinie

Potřetí za sebou vyhrála Škoda automobilovou soutěž započítávanou do Intercontinetal Rally Challenge. V rallye Sardinie si pro druhé letošní vítězství dojeli Juho Hänninen a Mikko Markkula, když třetí místo obsadili týmoví kolegové Jan Kopecký a Petr Starý.

Velmi těžká šotolinová soutěž zamíchala pořadím již po první rychlostní zkoušce, kdy řada favoritů opustila soutěž pro technické problémy (Ogier), havárie (Wilks) či nabrala ztráty kvůli proraženým pneumatikám. O dramatické momenty nebylo na úzké trati plné kamenů a kluzkého povrchu nouze. Jedním z nešťastných aktérů byl Guy Wilks, jezdec týmu Škoda UK Motorsport, který po těžké havárii utrpěl zlomeninu dvou bederních obratlů a musel být transportován helikoptérou do nemocnice. První páteční etapu se šesti zkouškami (110 km) zakončil Hänninen na třetím místě se ztrátou pouhých 11.3 sekund za vedoucím Andreuccim a druhým Meeke (oba Peugeot 207 S2000), Kopecký byl o další půlminutu čtvrtý. Během první etapy se hned čtyřikrát měnilo pořadí, po 2. RZ vedl Kopecký, po 3.RZ Andreucci, po 4.RZ Meeke a po 6. opět Andreucci.
Po první sobotní zkoušce vedl ještě Meeke před Hänninem a Andreuccim, ale v další havaroval, a do vedení se dostal Juha Hänninen a svoji pozici již nepustil. Šest zkoušek (106 km) druhé etapy potvrdilo pokračující tvrdý boj o každý kilometr tratě a to až do konce, kdy zejména souboj o druhou příčku mezi Kopeckým a Andreuccim nabýval na intenzitě a byl vyvrcholením celé soutěže. Celkový rozdíl mezi oběma jezdci činil v cíli 2.6 sekundy. Vítězný Hänninen si připsal druhé letošní vítězství a upevnil si vedení v šampionátu. Škoda rovněž navýšila své vedení v hodnocení značek.
Juho Hänninen: „Byla to velmi náročná rally zejména ze začátku, kdy jsem všem čistil trať. Poté co jsem si vytvořil náskok tak jsem jen kontroloval situaci a sledoval, jak budou ostatní reagovat.“
Příští soutěží seriálu IRC, na které se tovární tým Škoda Motorsport s posádkami Kopecký – Starý a Hänninen – Markkula představí, bude belgická Ypres Rally 24.-26. června. Poprvé bude startovat s modernizovaným vozem Fabia Super 2000 facelift. Ten vychází z nových pravidel FIA pro kategorii Super 2000 umožňující využít maximální šířku vozu 1820 mm, což je o 20 mm více než doposud. Další novinkou bude start belgického Freddyho Loixe, který pojede s továrně připraveným a servisovaným vozem Škoda Fabia Super 2000 s podporou belgického importéra Škody Auto.

1.Hänninen – MarkkulaŠkoda Fabia S20002:31:28.6