Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Může se hodit - 6 tipů při jízdě na hory

Sníh a mráz zvyšují rizika spojená s cestováním autem. Nejen při výletu do hor mohou řidiče nepříjemně překvapit sněhové jazyky, námraza či ledovka. Připravili jsme pro vás několik rad, jak minimalizovat nebezpečí, která hrozí za volantem v zimním období.

„Přípravou na zimu nemáme na mysli pouze přezout z letních pneumatik na zimní. Velmi užitečné je zkontrolovat tlak v pneumatikách a dovybavit auto kvalitními sněhovými řetězy, lopatkou na sníh, teplou dekou a především dostatečnou zásobou paliva,“ radí Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu Pneumatiky.cz.


Tip 1: Přezujte na zimní pneumatiky

Základní podmínkou pro jízdu v zimě je přezout na zimní pneumatiky. Jejich hlubší dezén a větší počet lamel, stejně jako měkká směs, ze které jsou vyrobeny, zajišťují lepší přilnavost na sněhu, ledu i suchém povrchu při velkých mrazech. Právě díky nim získává auto lepší jízdní vlastnosti už od chvíle, kdy teplota klesne pod 7 °C. Plánujete-li jízdu do hor, nedoporučujeme kupovat pneumatiky z druhé ruky. Opotřebení vzorku může hrát zásadní roli. Nová neopotřebovaná zimní pneumatika má hloubku dezénu kolem 9 mm. Brzdná dráha při hloubce dezénu 4 mm je oproti brzdné dráze nových pneumatik o polovinu delší.


Tip 2: Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Je potřeba si uvědomit, že tlak v pneumatikách ovlivňuje nejen jejich životnost, ale také jízdní vlastnosti. Příliš vysoký tlak v pneumatikách zhoršuje přilnavost na vozovce a zmenšuje styčnou plochu pneumatiky s vozovkou. Naopak podhuštěná pneumatika negativně ovlivní chování vozu, který se stává nestabilním. Tato rizika můžete jednoduše eliminovat kontrolou tlaku v pneumatikách. Vzhledem k tomu, že pokles venkovní teploty způsobuje také ztrátu tlaku v pneumatikách, doporučuje se v zimních měsících jejich huštění o 0,2 baru více, než předepisuje výrobce. Důležitou zásadou je neprovádět měření tlaku při zahřátých pneumatikách. To znamená počkat alespoň dvě hodiny od poslední jízdy.


Tip 3: Přibalte sněhové řetězy

Obzvláště v horách oceníte sněhové řetězy, které jsou často povinné. Nedodržení dopravní značky může přijít až na 2000 Kč. Díky nim se lépe brzdí a jejich přítomnost na kole zvyšuje tření. Díky tomu lze s nimi vyjet i vyšší stoupání. Pokud jste ještě nikdy sněhové řetězy nenasazovali, určitě si to před cestou nejprve nanečisto vyzkoušejte. Nasazení na jedno kolo by nemělo zabrat více než 2 min. Jednoduchost montáže souvisí obecně i s cenou vynaloženou na zakoupení produktu. Značkové řetězy mají propracované systémy pro usnadnění nazutí bez popojíždění, automatické dopínání a podobné technické výhody. Dejte pozor na textilní sněhové řetězy, které jsou vedeny jako vyprošťovací pomůcka a neplní tak legislativní, ani technickou funkci řetězů. V některých zemích (Rakousko) se použití textilních sněhových řetězů neuznává.


Tip 4: Zkontrolujte a doplňte kapaliny

Před cestou zkontrolujte kapaliny ve svém autě. Začněte u paliva, mějte ho před podobnou cestou dostatek a pravidelně jej doplňujte. Během zimy se může stát, že uvíznete v koloně. V takovém případě při vypnutí motoru velice brzy přijdete o teplo. Pokud necháte motor běžet na volnoběh, spotřebujete 1 až 2 l paliva za hodinu. U vozů s naftovým motorem mohou nastat při teplotách pod -10 °C problémy. Do nafty lze přilévat aditivum, které usnadní startování. Možností je také tankovat naftu na zimní provoz, která by měla být spolehlivá až do -20 °C. Pokud teploty klesnou ještě níž, nabízejí některé čerpací stanice i arktickou naftu, která zvládne teploty až do -30 °C. V servisu si nechte zkontrolovat správnou hladinu brzdové kapaliny. Abyste nedostali smyk, musí brzdit obě brzdy stejně. V neposlední řadě pak věnujte pozornost aplikaci nemrznoucí směsi do chladiče i do ostřikovačů.


Tip 5: Pořiďte si další podstatné vybavení

Zimní období přináší specifické problémy, kterým byste měli přizpůsobit své vybavení. Hodit se může např. rozmrazovací sprej. Lze ho použít na okna, ale i kliky, zámky a těsnění dveří, aby šly lépe otevřít. Neskladujte jej v autě, ale noste u sebe, abyste ho mohli použít. Na led na okně je účinná malá škrabka, dobré je investovat i do smetáčku. Při očišťování auta dbejte na to, abyste se zbavili co možná nejvíce sněhu. Jednak zhoršuje stabilitu a aerodynamiku auta, jednak se vám může při brzdění dostat na čelní sklo a stěrače si s ním nemusí poradit. Poohlédněte se také po startovacích kabelech, protože akumulátor se při krátkých jízdách při teplotách pod -10 °C nedobíjí dostatečně účinně.


Tip 6: Dodržujte pravidla bezpečné jízdy

Zasněžená vozovka představuje zvýšené nároky na techniku jízdy. Proto je důležité dodržování několika zásad. Myslete na plynulost jízdy, při níž se nesmíte dopouštět razantnějších změn rychlosti ani směru. Nebezpečí smyku může znamenat jak prudké přidání plynu, tak náhlé sešlápnutí brzdového pedálu. Při cestě z kopce se snažte brzdit hlavně motorem a myslete na udržování dostatečného odstupu od ostatních aut na vozovce.



Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar