Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

My máme rádi pivo

Slogan „české pivo“ dokáže na trhu dělat zázraky. Jedná se o marketingový tah, který dokáže nalákat desetitisíce zákazníků a zaručit tak úspěch značky. Je to ale skutečně vždy pravda? Opravdu je každá láhev českého piva naplněna tekutinou vyrobenou z českých surovin, českými lidmi a opravdu jsou značky českých piv pod správou Čechů?

Záleží, z jakého úhlu se na problematiku díváme – pokud nás zajímá otázka, který z pivovarů je v českých rukou, narazíme. Po privatizaci došlo k zavírání menších pivovarů, ke zkupování známých značek zahraničními investory. Většinu „českých“ značek vlastní jihoafrická firma SABMiller, která kontroluje značky jako Plzeňský Prazdroj, Radegast, Kozel, Gambrinus a Primus. Velmi významným hráčem je americko-belgické konsorcium Anheuser-Busch InBev, který provozuje pivovary Staropramen, Braník, Ostravar. Ostatní piva jsou v držení holandské společnosti Heineken.

Existují ale výjimky, zejména mezi menšími (rodinnými) pivovary. Z těch větších, které nepatří zahraničním vlastníkům, můžeme jmenovat Zubr, Litovel anebo z poloviny také Bernard. Zatím poctivé české pivo se vším všudy si můžete vychutnat v Budějovickém Budvaru.

A vaří se z českého chmele? Zde narážíme na zásadní problém, protože přímo z chmelu se pivo již téměř nevaří. Nejvíce se využívají chmelové tablety (granulovaný), které se k nám dováží z Polska nebo Německa. Ovšem ne vždy – nejčastěji se setkáváme se situací, že se chmely zahraniční a české smíchají a pivo je tedy vařeno z obojího.


Samozřejmě některé pivovary přítomnost zahraničního chmele směle přiznají, jiné si neustále stojí za tvrzením, že vaří jen z českého. Máme tu ale menší nesrovnalost ve výpočtu. Zatímco produkce chmelu v ČR se mezi lety 1995 – 2005 snížila téměř o 60 %, produkce piva mezi těmito lety stoupla o 12 procent. Dále se ztrácí osobité vlastnosti piva a dochází k unifikaci chuti. Výrobní postup je dnes mnohdy takový, že pivo se implicitně vyrobí na velmi vysokou stupňovitost a potom se dopředí vodou na potřebných 10° nebo 12°. Pro takto vyráběná piva se vžil termín „europivo“

Jestli to máte podobně, jako já, dejte přednost menším pivovarům. Tady jsou dva mé tipy.
Jsem ze Středočeského kraje, a proto můj první tip je pivovar Lobeč. Vaří devět druhů piv, od klasické desítky po 18procentní svrchně kvašené pivo irského tipu. Za projektem záchrany památky staré přes 400 let stojí architekti Jana a Pavel Prouzovi, kteří parostrojní pivovar za půl milionu koupili. Pivo se tam vaří od roku 2015. Ochutnala jsem Lobeč STOUT- pivo irského typu. V chuti se objevují pražené tóny kávy, čokolády a karamelu. Lobeč LETNÍ ALE je pro mě, ale jedničkou. Pivo jantarové barvy si získalo všechny mé sympatie.

Druhý můj tip je pivovar Podlesí. Vaří šest druhů piv. V areálu se nachází restaurace a penzion. Před restaurací je terasa zastíněná v horkých dnech vzrostlými stromy. U posezení je k dispozici trampolína pro děti.
A KTERÉ JE TO VAŠE OBLÍBENÉ? Napište mi, budu se těšit.



mav 24.8.2016

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar