Rallye Vltava Historic - Jensen zopakoval vítězství

Na startu Rallye Vltava Historic se sešlo sice 55 posádek, a ačkoliv se jednalo o soutěž evropského šampionátu, tak kvalitních bylo jako šafránu. Role favoritů připadla jednoznačně Noru Jensenovi, který už v Klatovech startoval a Italu „Pedrovi“, jenž měl u nás premiéru. Oba jeli s vozy Lancia 037.

Triumph Vitesse

Do role černého koně byl pasován Němec Anton Werner s Audi Quattro, a šance na dobré umístění se dávali ještě Švédu Mats Myrsellovi a Rakušanu Karlu Wagnerovi, oba s Porsche 911. Za našich jezdců se nejčastěji skloňovali jména Jiří Navrátil s Fordem Sierra Cosworth a Jiří Kalista se Subaru Legacy.
Úvodní tradiční okruh vyhrál Jensen před „Pedrem“ o 7,3 sekundy, třetí dojel Werner s odstupem 8,9 sekundy. To byla také poslední zkouška, která se jela na suchu, neboť pak už začalo pršet a nepřestalo prakticky až do sobotního odpoledne. První čtyři zkoušky vyhrál Jensen, teprve v páté a šesté se prosadil „Pedro“ Předváděl sice efektní dravou jízdu, při níž se v Černíkově nevyhnul ani hodinám, ale na svého soupeře ztrácel půl minuty. Poslední páteční noční úsek zajel nejlépe opět Jensen a před druhým v pořadí Wernerem měl již takřka minutový náskok. „Pedro“, který měl problémy s odmlžováním čelního okna, ztratil dokonce minutu a celkově mu patřila třetí příčka (+ 1,17 min).
Z našich se držel nejlépe Kalista na šestém místě, což je nabudilo natolik, že první dvě sobotní zkoušky vyhrál, pak ještě přidal dva nejlepší časy a posunul se až na čtvrtou příčku. V předposlední zkoušce bohužel urazil kolo a musel odstoupit.
V sobotu vsadil Jensen už na jistotu, aby obhájil loňské prvenství. Pedro se sice v závěru snažil, jel naplno, ale ztrátu se mu podařilo snížit pouze na 28 sekund. Ale nabýt problémů v páteční noci, kdo ví, jak by souboj Lancií skončil. Třetí příčku vybojoval Wagner s Audi Quattro, když jeho největší soupeř Švéd Myrsell v posledním měřeném úseku havaroval a tím uvolnil čtvrté místo Wagnerovi.
Tentokrát nebylo příliš slyšet o Ernst Harrachovi s Mitsubishi Lancer, kterého prakticky už od startu provázeli technické potíže. Ty vyvrcholily poruchou turba a odstoupením z osmé příčky v polovině soutěže.
Z našich jezdců „zaskočil“ za Kalistu Jiří Navrátil na pátém místě, který si na své konto připsal i jeden nejrychlejší čas. Premiéra se vydařila rovněž Jiřímu Káňovi se zbrusu novým Fordem Sierra Cosworth.
Ještě pro zajímavost Jindra Štolfa dojel se Škodou 130 na celkovém 16. místě, když o jedno místo před ním skončil Fin Koivisto s obrovitým Mercedesem 280 SE. Ale nebyl jedinou raritou ve startovním poli, mezi další můžeme počítat třeba Rover Vitesse nebo Opel Rekord Coupe.
Při shlédnutí celého startovního pole jsme se ale jednoznačně shodli, že naši jezdci bojující o domácí body, rozhodně předváděli kvalitnější a mnohem zajímavější jízdu, než celá řada zahraničních soupeřů, což platí hlavně o „finském“ přeboru, respektive Severském poháru. Třeba Jan Krejča se dostal se Škodou 130 LR v průběžném pořadí až na průběžnou devátou příčku a nechável za sebou mnohem silnější automobily. Bohužel jej zastavila technická závada, a tak se stal nejlepším „škodovkářem“ Michal Hylán s Favoritem.