Rallye Legend - 1.Alen (Lancia), 2.Janota (Opel)

V Rally legend v San Marinu se o uplynulém víkendu loučil Hájek Historic Czech National Team s vozem Opel Kadett C-GT/E 16V, s nímž absolvoval tři sezony v mistrovství Evropy rally historických vozidel a získal v roce 2011 titul mistrů Evropy.

V San Marinu se sešla historická soutěžácká špička, která před lety vládla světovým rally. Nechyběli jezdci jako Juha Kankkunen, Jacky Icks, Björn Waldegaard, Gustavo Trelles, Per Eklund či Carlos Sainz, který při světové premiéře představil divákům Volkswagen Polo RS WRC. V kategorii historických vozů byl jednoznačnou hvězdou první kategorie Fin Markku Alen, který startoval s Lancií 037, tedy s vozem, který řídil na tratích mistrovství světa jako člen továrního týmu Lancia.
Od prvních kilometrů soutěže se prosazoval Opel Kadett C-GT/E 16 V posádky Miroslav Janota – Lukáš Vyoral, která zde pořádně zúročila zkušenosti ze soutěží ME. Účastníci Rally legend si zažili snad všechny druhy počasí, protože úvod soutěže se odehrál za deště a v mlze a až ve druhé etapě se objevilo nad kopci San Marina slunce. Neskutečné množství diváků si tak v závěru rally mohlo vychutnat krásu historických vozů v plné parádě. Naše posádka a mohla radovat ze skvělého druhého místa za Finy Alenem a Kivimäkim s Lancií 037. Na třetím místě skončili Rosati s Toccacelim s vozem Talbot Lotus.
Miroslav Janota k tomu řekl: „Přijeli jsme sem jako úplní nováčci, ale současně jsme věděli, že tu nemůžeme udělat ostudu. Dopředu jsme říkali, že jdeme do závodu naplno. Od začátku jsem jel, co jsem uměl. Původně jsem se domníval, že Rally legend je jen šou, a nejede se zde moc na čas, ale není to pravda. Je to závod se vším všudy. Přál jsem si, abych alespoň v jedné zkoušce zvítězil, ale nakonec jsme ve dvou rychlostních zkouškách skončili druzí, o jednu jedinou desetinu. Atmosféra závodu se ani slovy nedá popsat. Kadetta jsme omlátili ze všech stran a ke konci závodu už jsem cítil, že jsme i z motoru dostali už úplně všechno. Pro mě osobně je velká pocta, že nás na cílové rampě osobně ocenil Markku Alen, který řekl, že jsme s naším, rodinným autem dokázali držet krok s jeho Lancií 037, což je obdivuhodné. Přišel nám smeknout poklonu i pan Beppo Volta, který Janoti nabádl v příštím roce start s Lancií 037 se slovy, že z něj vychová druhého Biassiona.