Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Národní technické muzeum dokončeno!

Pro technické muzeum založené roku 1908, jehož sbírky byly veřejnosti prezentovány od roku 1910, začala roku 1938 na Letné stavba nové budovy podle projektu architekta Milana Babušky. Po 75 letech od zahájení stavby je nyní budova nejen dokončená, ale i plně zařízená dvanácti stálými expozicemi.

Nutno konstatovat, že historie stavby budovy Národního technického muzea je nejen zajímavá, ale také se v ní odráží všechny historické události 20. století. Dokončení stavby muzejní budovy se předpokládalo v roce 1942. Kolaudace se ale vzhledem k situaci v Protektorátě (atentát na Heydricha, Lidice) neuskutečnila. Budova byla Spolku technického muzea následně zabavena a začala sloužit pro ministerstvo pošt (dopravní hala se tak stala třídírnou pražské balíkové pošty). Je paradoxem, že ještě na jaře roku 1990 muzeum nemohlo využívat dvě třetiny vlastní budovy, neboť zde bylo ministerstvo vnitra a státní podnik Geodézie a kartografie. Kolaudace stavby celé budovy tak proběhla až po 74 letech v červnu loňského roku.
Po 75 letech od zahájení stavby muzejní budovy dochází k celkovému zprovoznění. To znamená, že je tato budova nejenom stavebně dokončená, ale i plně zařízená dvanácti stálými expozicemi, restaurátorskými dílnami, depozitářem knihovny a archivu NTM a pracovnami odborných pracovníků.
V roce 2011 bylo představeno 5 nových expozic včetně Dopravy. V následujícím roce byla otevřena expozice Technika v domácnosti. V červnu letošního roku rozšířily nabídku muzea expozice Chemie kolem nás a expozice Měření času. Staletí technického důvtipu tak představuje muzeum již ve 12 stálých expozicích. Nově budou otevřeny expozice Hornictví, Hutnictví, Interkamera a Technika hrou s výstavou Top Secret.
Atraktivní součástí expozice Hornictví bude veřejností dlouho očekávaný uhelný a rudný důl.


Nové expozice:


Hornictví

Nová expozice dějin hornictví je věnována vývoji hornictví od paleolitu po současnost. Náplní je především představení báňské techniky a dobývacích technologií v průběhu dějin. Nově bude expozice zaměřena na důlní stroje a zařízení, přičemž bude věnována značná pozornost báňskému strojírenství.
Tradičně je nejdůležitějším pilířem expozice maketa rudného a uhelného dolu z 50. let 20 století, jejíž chodby dosahují rozlohy 350 m² a která již dnes sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných dioramat. Maketa dolů je vybavena novými světelnými prvky, které budou vytvořeny zelektrizováním originálních důlních svítidel, karbidových lamp a elektrických kahanů. Návštěvníci budou fárat s vlastním svítidlem v doprovodu odborného lektora. Nové pojetí umožní návštěvníkům pocítit reálné prostředí dolů.

Hutnictví

Expozice dějin hutnictví s podtitulem Kovy - cesta civilizace prezentuje technický a historický vývoj hutnictví a jeho vazbu k životu společnosti, kterou nejvíce ze všech kovů ovlivnilo železo. Proto se expozice věnuje převážně železářství. Vývoj technologie výroby železa dokumentuje např. rekonstrukce slovanské železářské hutě z 9. století, pozoruhodná je instalace původního strojního vybavení kovacího hamru. Vývoj hutnictví železa ve všech jeho etapách je představen prostřednictvím řady modelů i originálních exponátů. Éra průmyslové revoluce, která měla zásadní význam pro rozvoj výroby železa a jeho použití ve strojírenství, dopravě a stavitelství, je reprezentována např. modely dřevouhelných vysokých pecí z počátku 19. století nebo modelem Vojtěšské huti v Kladně s prvními koksovými vysokými pecemi z roku 1856. Nejmodernější současné technologie reprezentuje např. model kontinuálního lití oceli. Druhá část expozice nabízí ve čtyřech kapitolách pohled na železo, které vstoupilo do mýtů starověkých národů, stalo se symbolem válek, ale sloužilo zároveň k výrobě užitkových a uměleckých předmětů.



Interkamera

Nová expozice s podtitulem Prostor, barva a pohyb navazuje na část první s názvem Fotografický ateliér, věnovanou vývoji fotografické techniky. Právě ten umožnil expanzi fotografie do nových oblastí: rekonstrukce prostorového vjemu, zachycení barevného obrazu a zachycení pohybu, kterou představuje část druhá.
Ve druhé polovině 19. století se dočkala rozšíření stereoskopická fotografie, která plnila důležitou funkci v aktuálním zpravodajství, zábavě i výuce. Výstava seznámí s historickými i současnými druhy prostorové fotografie. V expozici jsou dále představeny všechny základní fotochemické procesy barevné fotografie i principy barevného zobrazování v digitální fotografii. Principy vnímání barev je možné si v expozici interaktivně vyzkoušet.
Expozice přibližuje také vývoj fotografického zachycení pohybu. Připomene fenomén tzv. momentky, návštěvník si může i sám vyfotografovat fáze svého vlastního pohybu pomocí sestavy osmnácti fotoaparátů pro sériovou fotografii, jak ji používali v 19. století. Fenomén kinematografie připomíná originální kamera bratří Lumièrů, s níž Jan Kříženecký natočil první české filmy.


Technika hrou s výstavou Top Secret

Výstavní prostor sálu s názvem Technika hrou ožije putovní výstavou Top Secret z produkce science centra Techmania. Tato interaktivní výstava o špionážních taktikách na desítkách exponátů ukazuje principy daktyloskopie, balistiky, kódování dokumentů apod. Atmosféra výstavy je plná záhad. Zatímco si návštěvníci ve výstavě hrají a experimentují se špionáží a policejními technikami, dovídají se také o skutečném světě špionáží, učí se používat různé finty a mohou se dozvědět novou formou zajímavé informace o vědeckých objevech.


Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar